10. kadencja, 30. posiedzenie, 3. dzień (07-03-2025)

26. punkt porządku dziennego:

Informacja Prezesa Rady Ministrów w sprawie sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski po szczycie państw sojuszniczych w Londynie oraz po posiedzeniu Rady Europejskiej.

Poseł Urszula Pasławska:

    Szanowny Panie Premierze! Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Na naszych oczach tworzy się nowy porządek Europy, nowy porządek świata. Tym razem w nurcie jest również Polska, nie tak jak w 1945 r., kiedy wielcy świata w Jałcie decydowali o naszych losach. To wielka zasługa polskiego rządu, to wielka zasługa premiera, ministra obrony narodowej.

    Wczoraj liderzy na szczycie w Brukseli dali zielone światło na dozbrajanie Europy. To jest w dużej mierze również zasługa Polski. Wszak tylko w bieżącym roku Polska wyda na zbrojenie 190 mld - na modernizację i funkcjonowanie polskich Sił Zbrojnych, co stanowi 4,7 PKB. To przede wszystkim wielki wysiłek Polaków, którzy poprzez podatki finansują, wspierają modernizację polskiej armii. 80% społeczeństwa popiera ten wysiłek. Chcemy być oczywiście silni naszymi sojusznikami i naszymi sojuszami, ale najpierw musimy pokazać własne możliwości. To jest również paradygmat administracji amerykańskiej i prezydenta Stanów Zjednoczonych. My wypełniamy te cele.

    Szanowni Państwo! Mówi się, że trudne czasy tworzą silnych ludzi, a silni ludzie tworzą silne narody. To, że Polska od zarania dziejów ma trudne relacje z Rosją, również to, że przez dekady była pod rosyjską okupacją, pozycjonuje i uprawnia nas do tego, że możemy kreować politykę europejską, politykę bezpieczeństwa i postępowania z Rosją, bo nikt tak dobrze jak Polacy nie wie, czym jest ruski mir. Dlatego dziś mamy prawo mówić Europie, że najskuteczniejszym sposobem na zniechęcenie Rosji do agresji jest budowanie własnej siły. To wybrzmiało wczoraj podczas szczytu w Brukseli, ale również podczas szczytów w Londynie czy w Paryżu, gdzie twardo bronimy swoich interesów. Polska podtrzymuje swoje stanowisko, akcentując potrzebę promowania w ramach Unii Europejskiej zarówno wspólnych, jak i krajowych zakupów oraz produkcji uzbrojenia. Przekonujemy pozostałe kraje, iż budżety krajów unijnych krótko- i długoterminowe powinny lepiej uwzględniać środki na obronność. A pamiętajmy, że nie wszystkie kraje realizują zobowiązania, które zostały podpisane 10 lat temu, dotyczące wydawania przynajmniej 2% PKB na obronność.

    Namawiamy również do sankcji wobec Rosji, bo ci, którzy nie chcą sankcji, chyba jeszcze nie zrozumieli, o co toczy się walka. Musimy zbudować swoją odporność i już nigdy nie pozwolić na powrót zasady business as usual. To nie tylko wpływa na bezpieczeństwo Europy, ale również wpływa na suwerenność gospodarczą Unii Europejskiej i Polski. Dlatego budujemy z Amerykanami elektrownię jądrową i dywersyfikujemy źródła energii wspólnie z sojusznikami europejskimi.

    Szanowni Państwo! Wszyscy pragniemy pokoju. Nasze społeczeństwo jest zmęczone wojną. Widzimy i odnotowujemy również antyukraińskie akcenty. Warto w tym momencie przypomnieć słowa Jerzego Giedroycia, który w 1974 r. pisał: Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy, wolnej Litwy i wolnej Białorusi. Dlatego Polska nadal będzie wspierała i pomagała Ukrainie militarnie, humanitarnie, będziemy wspierać jej aspiracje euroatlantyckie. W naszym interesie jest porozumienie gwarantujące sprawiedliwy i trwały - trwały - pokój dla Ukrainy w poszanowaniu jej suwerenności i integralności terytorialnej. Europa musi wspierać Ukrainę, aby umocnić jej pozycję negocjacyjną. Odrzucamy rozwiązania tymczasowe, które groziłyby zamrożeniem konfliktu i możliwością wznowienia agresji, a Rosja, szanowni państwo, jest mistrzem w zamrażaniu konfliktów. Możemy tu przywołać chociażby Osetię Południową, Abchazję czy Naddniestrze, a na pewno należy pamiętać Budapeszt 1956 r.

    Kluczowe dla nas jest również utrzymanie jedności państw w ramach NATO i wspólnego stanowiska wobec Rosji. Dzięki liderstwu ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza tworzona jest nowa europejska polityka bezpieczeństwa, co w praktyce potwierdziła wizyta sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych w Polsce.

    (Poseł Krzysztof Bosak: Litości...)

    Sekretarz obrony nazwał Polskę żelaznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i wybrał nasz kraj jako ten, w którym odbyła się pierwsza wizyta na poziomie międzynarodowym. Polska otrzyma również i utrzyma 11 mld dolarów na rozwój przemysłu zbrojeniowego, a doskonale wiemy, że administracja prezydenta ograniczyła wsparcie wobec innych krajów.

    Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz jest nie tylko partnerem dla szefa Pentagonu, lecz również swoistym łącznikiem Unii Europejskiej, Polski z administracją Stanów Zjednoczonych. Takie są fakty i taka jest polska racja stanu.

    Nasza strategia opiera się na trzech filarach: po pierwsze, trzymać Rosję jak najdalej od Polski, po drugie, wzmacniać potencjał obronny Europy, po trzecie, dbać o dobre relacje transatlantyckie. To jest polska racja stanu.

    Słyszymy, że nowa administracja amerykańska to zimny prysznic dla Europy, ale ostatnie decyzje Rady Europejskiej pokazują, że Europa rozumie to wyzwanie. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że rozejm, a następnie pokój między Rosją a Ukrainą nie zostaną osiągnięte bez bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, co komunikujemy również naszym sojusznikom. Aby te cele osiągnąć, pożądany jest szczyt Unia Europejska - Stany Zjednoczone...

    (Głos z sali: Ooo...)

    ...jeszcze podczas polskiej prezydencji (Oklaski), a obecność Ukrainy przy stole uważamy za niezbędną.

    Szanowni Państwo! Europa budzi się ze snu o idealnym świecie, o świecie bez granic. Jako pierwsi pokazaliśmy, że czasy romantyczne już się skończyły, że zaczęły się czasy pozytywistycznej, ciężkiej pracy. Bezpieczeństwo wymaga jedności całego narodu i jako Polskie Stronnictwo Ludowe, które od ponad 100 lat stoi na straży nie tylko wartości tradycji, lecz również wartości demokratycznych, wzywamy wszystkie siły polityczne - powtórzę: wszystkie siły polityczne - do budowania jedności w imię bezpieczeństwa i suwerenności naszego kraju. Niech potwierdzeniem tej idei będą słowa jednego z ojców naszej niepodległości Wincentego Witosa, który powiedział: a Polska winna trwać wiecznie. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia