10. kadencja, 30. posiedzenie, 3. dzień (07-03-2025)
26. punkt porządku dziennego:
Informacja Prezesa Rady Ministrów w sprawie sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski po szczycie państw sojuszniczych w Londynie oraz po posiedzeniu Rady Europejskiej.
Poseł Witold Zembaczyński:
Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Panie Premierze! Wysoka Izbo! Proszę uprzejmie o informację, jakie są konkluzje i wnioski z trzech spotkań w Paryżu, Londynie i Brukseli w zakresie zagrożenia zarówno dla polskich obywateli, jak i wszystkich Europejczyków, zagrożenia w zakresie wojny kognitywnej, zwanej również wojną o umysły. Jest to forma konfliktu, w którym celem jest wpływanie na myśli, postawy i działania poprzez manipulację informacją i technologiami.
(Głos z sali: Czy przeprosi pan za...)
Polem bitwy staje się ludzki umysł, a działania obejmują manipulację, narzucanie określonego odbioru informacji, co minimalizuje zdolność do ich krytycznej analizy i racjonalnego myślenia.
(Głos z sali: Pan przeprosi...)
Mowa o wykorzystaniu technologii, mediów społecznościowych, algorytmów i cyfrowych narzędzi. Są one używane do wpływania na indywidualne i zbiorowe zachowania. Mowa o dezinformacji i fałszywej polaryzacji.
(Głos z sali: Warto przeprosić teraz.)
Działania te mają na celu wywołanie chaosu, podsycanie konfliktów społecznych i osłabienie jedności (Dzwonek) narodowej.
(Poseł Jan Michał Dziedziczak: Proszę przeprosić teraz.)
Wojna kognitywna prowadzona długofalowo, bez użycia siły fizycznej bywa...
(Wicemarszałek wyłącza mikrofon, poseł przemawia przy wyłączonym mikrofonie)
...bardzo niebezpieczna...
Przebieg posiedzenia