10. kadencja, 31. posiedzenie, 1. dzień (19-03-2025)

2. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1058 i 1111).

Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Procedowana ustawa ma z jednej strony m.in. poprawić warunki pracy ratowników, z drugiej strony, podnosząc jakość świadczonych usług medycznych, ma mieć wymierny efekt dla pacjentów, którym będzie świadczona pomoc.

    Zmiana 37. dotychczasowej ustawy wprowadza limit 15 minut, licząc od pojawienia się zespołu pogotowia ratunkowego w szpitalu do przekazania pacjenta do SOR-u. Tylko samo wprowadzenie limitu czasowego nie uzdrowi sytuacji. Będzie powodem nakładania kar na szpitale, w obrębie których funkcjonuje oddział ratunkowy, bo przyczyn wydłużenia czasu może być wiele, np. personel oddziału ratunkowego może być zajęty udzielaniem pomocy innemu pacjentowi, który tego wymaga i jest na oddziale, np. reanimacją, bo już na SOR są inni pacjenci, którzy przybyli trochę wcześniej i mają objawy wymagające nagłej interwencji, np. objawy ostrego zespołu wieńcowego. Samo przekazanie łączy się również z koniecznością przeprowadzenia triażu, czyli zakwalifikowania do dalszego działania. To również wymaga chwili czasu i wypełnienia konkretnych procedur. Ustawa nie przewiduje zdarzeń masowych, gdy kilka karetek z pacjentami podjeżdża na podjazd SOR-u. Co wtedy?

    Jeśli zamiast (Dzwonek) limitu czasowego 15 minut wprowadzimy słowa: bez zbędnej zwłoki, będą one wyrażały oczekiwania i pozwolą w sposób realny określić cel, czyli skrócenie czasu oczekiwania na przekazanie przez zespół pogotowia ratunkowego pacjenta do szpitala. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia