10. kadencja, 31. posiedzenie, 1. dzień (19-03-2025)
8. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej (druk nr 1090).
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Kos:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Postaram się bardzo krótko, bo pytań jest kilka. Bardzo za nie dziękuję, bo one pokazują, z jak wielką troską Wysoka Izba patrzy na schorzenia kardiologiczne, na naszych pacjentów, którzy chorują kardiologicznie.
Jeżeli chodzi o kryteria - o kryteria pytała pani poseł Czechak, o kryteria włączenia do pierwszego, drugiego lub trzeciego poziomu - to pierwszy poziom to poradnia kardiologiczna, oddział szpitalny bez oddziału kardiologii, czyli z interną czy geriatrią, drugi poziom to tam, gdzie są oddziały kardiologiczne, jak również pracownie wysokospecjalistyczne: radiologii zabiegowej, hemodynamiki czy elektrofizjologii, a ten trzeci poziom jest właśnie determinowany posiadaniem oddziału kardiochirurgii.
Kompetencje kadry będą oczywiście ściśle określone. Muszą to być lekarze specjaliści, muszą to być pielęgniarki z odpowiednim stażem pracy, specjalizacją. Tak że to, co będzie wprowadzone w tej ustawie, to nic nowego, to nic, czego nie znalibyśmy do tej pory.
Następna sprawa: środki. Na 2026 r. jest planowane 460 mln. Jeżeli chodzi o elektroniczną Kartę Opieki Kardiologicznej, planowane są oczywiście szkolenia, tak żeby była ona sprawnie obsługiwana.
Jeżeli chodzi o pytanie pana posła Hoca, o kwestię bezlimitowości, to nie, planujemy, że te świadczenia będą limitowane.
(Poseł Czesław Hoc: Właśnie. Dlaczego?)
Koszty administracyjne.
Pan prof. Tumanowicz pytał, jaka będzie szacowana liczba podmiotów. Planujemy, że w przypadku pierwszego poziomu może to być kilkaset jednostek, bo ośrodków, które mają chociażby poradnię kardiologiczną... To będzie zależało od tego, ile tych podmiotów ma umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, od tego to będzie głównie uzależnione. To musi być jednostka czy to publiczna, czy to niepubliczna, która ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na rodzaj świadczeń: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jak również zakres: poradnia kardiologiczna. Ile podmiotów wejdzie do sieci na drugim poziomie? Ok. 100. Tak wychodzi nam z pewnych szacunków, a dokładna liczba pewnie niedługo będzie określona, bo widzimy, że jest ok. 160 pracowni hemodynamicznych, natomiast w niektórych jednostkach są podwójne, tak że jest to ok. 100, zaś oddziałów kardiochirurgicznych jest z tego, co wiem, bo mam dane, 35. Z kolei planowanych trzeciego poziomu jest z tego, co pamiętam, 27.
Pani poseł Gelert pytała o centra doskonałości kardiologicznej. W tej krajowej sieci planujemy, by takie ośrodki kardiologiczne, które będą spełniały określone kryteria, wpisane także w ustawie, będą mogły uzyskać ten status: Centrum Doskonałości Kardiologicznej. Na chwilę obecną wymieniłem już centrum doskonałości wrodzonych wad serca, jak również planowane jest takie drugie centrum. Chodzi o centrum doskonałości chorób naczyń płucnych. Na dzisiaj takie są plany.
Następne pytanie dotyczyło mechanizmów monitorowania jakości. Omawiałem to, jeżeli chodzi o monitorowanie jakości. Będzie to oceniane na podstawie wskaźników jakości opieki kardiologicznej. Będą tutaj uwzględniane efekty leczenia, długość hospitalizacji, a także, co jest istotne, koordynacja opieki, żeby ten pacjent ze schorzeniem kardiologicznym nie był odsyłany do domu i skierowanie miał otrzymać tylko do poradni kardiologicznej, tylko żeby właśnie był odpowiednio zaopiekowany, tak by wiedział, do kogo iść, wręcz poprzez pewnego rodzaju koordynację miał ustalane te wizyty na dalszych etapach leczenia. Podobnie te ośrodki kardiologiczne będą zobowiązane do publikowania rocznych raportów dotyczących jakości i ten nadzór nad nimi będzie miał Narodowy Instytut Kardiologii jako środek koordynujący, jak również Narodowy Fundusz Zdrowia, który te wszystkie dane będzie zbierał, będzie nimi dysponował.
Stabilność finansowania. Włączając ośrodki kardiologiczne pierwszego, drugiego lub trzeciego poziomu do sieci, oczywiście musimy zapewnić i zapewnimy im stabilność finansowania poprzez umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo ten system będzie działał, musi działać sprawnie, wydolnie i musi być skoordynowany.
Przepływ informacji w e-KOK-u. To będzie karta elektroniczna, tak że dostęp do niej będą mieli zarówno lekarz leczący, kardiolog, jak również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i każda jednostka, która będzie w Krajowej Sieci Kardiologicznej, tak by informacja chociażby o wykonanych badaniach w pierwszym ośrodku, ośrodku pierwszego poziomu była dostępna już na drugim poziomie, by tych badań, jak mówiłem wcześniej, nie dublować.
Kwestia bardzo ważna to kwestia profilaktyki. 180 tys. zgonów z powodu chorób układu krążenia. W tych statystykach, jeżeli chodzi o zgony z powodu chorób układu krążenia, na pewno Polska jest bardzo wysoko i patrząc rok do roku na te statystyki, widzimy, że na choroby układu krążenia umiera najwięcej Polek i Polaków. Wynika to właśnie z tego, że do tej pory nie było tej profilaktyki. Nie było też edukacji zdrowotnej, która wskazywałaby na to, jak ważny jest styl życia, unikanie używek i odpowiednia aktywność fizyczna. Tym także będziemy się zajmowali. Samo monitorowanie pacjentów chcemy wprowadzić już na etapie podstawowej opieki zdrowotnej, tak by te pierwsze wskaźniki, czy antropometryczne, czy dotyczące wywiadu rodzinnego, były wychwytywane już na etapie lekarza rodzinnego.
Następnie koszty. Jeszcze jedno... Nie. Panie marszałku, widzę, że ma pan rację. Było wspomniane, że będzie limitowanie. Digitalizacja, karta e-KOK też były omówione. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia