10. kadencja, 31. posiedzenie, 1. dzień (19-03-2025)

9. punkt porządku dziennego:

Przedstawiony przez Ministra Zdrowia dokument: ˝Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 - Roczne sprawozdanie z realizacji Programu za 2023 r.˝ wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druki nr 776 i 976).

Poseł Witold Tumanowicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Głównym celem realizacji programu jest obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu układu krążeniowego, jednak w praktyce niewiele się zmieniło. Według sprawozdania wydatkowano ponad 4 mld zł. Raport został podzielony na kilka bloków pod kątem inwestycji w poszczególnych obszarach. W ramach inwestycji w kadry w 2023 r. prace ograniczyły się do wskazania zespołów merytorycznych odpowiedzialnych za opracowanie standardów kształcenia. W ramach inwestycji w edukację, profilaktykę i propagowanie zdrowego stylu życia przeprowadzono szereg działań edukacyjnych w szkołach, w środkach masowego przekazu, organizowano różne konkursy, spotkania, wydarzenia itd. Rozpoczęto również program ˝Dobry posiłek w szpitalu˝, ale na podstawie zgłoszeń kierowanych przez pacjentów niemal codziennie, skarżących się na jakość pożywienia, szczególnie na oddziałach położniczych, trudno stwierdzić, czy są pozytywne efekty tego programu.

    W ramach inwestycji pacjenta nie znaleźliśmy w tym raporcie dokładnej analizy efektów opieki nad pacjentami. Skupiono się na działaniach zwiększających świadomość społeczeństwa w zakresie korzyści przeprowadzonych badań kontrolnych. Brak jest konkretów, które przekonują o słuszności tego projektu.

    W ramach inwestycji w naukę i innowacje podjęto działania podobne jak w przypadku innych obszarów, polegające głównie na organizacji warsztatów czy publikacji informacji w mediach. Najprościej jest wrzucić w koszty szerokie rozumiane działanie informacyjne.

    Na jedną rzecz chcę zwrócić szczególną uwagę. W raporcie tym wskazano, że minister zdrowia nieustająco rozwija listę leków refundowanych. To jest bardzo cenna informacja i zarazem zobowiązanie wobec pacjentów cierpiących na choroby, których leczenie nie jest obecnie refundowane. Przy tej okazji zwracam uwagę na to, by w końcu zmienić zasady, by wnioski o refundację leków mogły być zgłaszane nie tylko przez koncerny, ale i inne podmioty.

    Kończąc, należy powiedzieć, że w odniesieniu do inwestycji w system opieki kardiologicznej sprawozdanie potwierdziło niestety brak zainteresowania znacznej części podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej kierowaniem pacjentów do programu pilotażowego. A trzeba zwrócić uwagę, że na tym projekcie opiera się ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Według tych wyników liczba udzielanych świadczeń pozostaje na niewystarczającym poziomie. Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia