10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Marcin Ociepa:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Panowie Generałowie! Szanowni Państwo! Chciałbym zapytać, co takiego się stało i w którym to było momencie, że państwo tak byliście dumni z NATO, uczestniczyliście we wszystkich apelach, uroczystościach, publikowaliście flagi NATO-wskie, cieszyliście się nawet ostatnio z 26. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, a dzisiaj przykładacie rękę do budowy NATO bis. Szanowni państwo, nareszcie po trudnym dla polskiego bezpieczeństwa i polskiej państwowości wieku XX doczekaliśmy się Sojuszu Północnoatlantyckiego, najsilniejszego na świecie, który jest sojuszem w praktyce, ma wypracowane scenariusze reakcji na zagrożenia. Są procedury, nawet bez woli politycznej parlamentów czy głów państw - po prostu jak jest zagrożenie, to będą działać, bo nasi żołnierze ćwiczą to każdego dnia. Tymczasem jak zawsze w Unii Europejskiej pojawiają się własne ambicje w tym zakresie - próba odbierania państwom członkowskim kompetencji w zakresie polityki obronnej i dublowania kompetencji NATO.

    Chcę powiedzieć, że nie ma zgody na okłamywanie polskiej opinii publicznej, że rezolucja Parlamentu Europejskiego była o Tarczy Wschód, ponieważ w tej rezolucji jest 89 punktów, a o Tarczy Wschód jest fragment jednego z nich. I jak zwykle jest to przemycane w różnych zapisach, często szlachetnych, często dobrych. Są w nich przemycane zapisy, które uderzają wprost w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, bo czymże innym jest postulat uczynienia z Unii rzeczywistego gwaranta bezpieczeństwa, podniesienie gotowości obronnych oraz utworzenie Europejskiej Unii Obrony w sytuacji, kiedy mamy NATO (Dzwonek), a dzisiaj Unia Europejska nie ma żadnej gotowości obronnej.

    Dlatego bardzo bym prosił pana ministra o to, żeby się odniósł do tego i powiedział nam, czy Polska dalej popiera NATO jako fundament naszego bezpieczeństwa, czy będziemy przykładać rękę do dublowania NATO-wskich kompetencji.

    Wicemarszałek Dorota Niedziela:

    Dziękuję, panie pośle.

    Poseł Marcin Ociepa:

    Jeszcze, pani marszałek, jeżeli mogę, chciałbym się wypowiedzieć w sprawie formalnej, zwrócić uwagę pani marszałek i Wysokiej Izby na to, że równolegle zwołano posiedzenie Komisji Obrony Narodowej, którego przedmiotem są dwie uchwały, bodajże pierwsza jest przedłożona przez klub Platformy Obywatelskiej, a druga - przez klub Prawa i Sprawiedliwości, które to uchwały dotyczą dokładnie tej samej materii. Prosiłem o przerwę w posiedzeniu komisji, żeby jej członkowie, także ci, którzy zostali zapisani do tego pytania, mogli wziąć udział w tej dyskusji, wysłuchać pana ministra.

    Wicemarszałek Dorota Niedziela:

    Przepraszam, panie pośle, proszę mnie teraz posłuchać. Pytanie w sprawach bieżących ma określony czas i pan o tym wie, więc wszyscy nie mogą się nim zająć, nie mogą się przysłuchiwać. Nie rozumiem, dlaczego pan mówi, że mają być tutaj członkowie, skoro ma pan 2 minuty, a osoba, która dopytuje - minutę.

    (Poseł Joanna Borowiak: Posłowie mają prawo wziąć udział.)

    Poseł Marcin Ociepa:

    Rozumiem regulamin, nie chodzi o regulamin. Chodzi o to, że jeżeli rozmawiamy o tak ważnej sprawie...

    (Głos z sali: To jest ten sam temat.)

    To nie są zarzuty ani do pani marszałek, ani do Wysokiej Izby, tylko do organizacji pracy Komisji Obrony Narodowej, że dzisiaj członkowie tej komisji są pozbawieni możliwości uczestniczenia...

    (Wicemarszałek wyłącza mikrofon, poseł przemawia przy wyłączonym mikrofonie, oklaski)


Przebieg posiedzenia