10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk:

    Bardzo dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panowie Generałowie! Szanowni Państwo! Przede wszystkim pytanie, które zadał pan poseł, kiedyś wiceminister, Ociepa, jest pytaniem z gruntu kłamliwym, bo zawiera w sobie kłamliwą tezę. NATO, Sojusz Północnoatlantycki, jest fundamentem obrony Rzeczypospolitej i fundamentem obrony Europy, a wzmocnienie Europy jest odpowiedzią na wezwanie m.in. Donalda Trumpa, który wzywa Europę do tego, żeby się remilitaryzowała.

    Natomiast żadne pytanie, które dzisiaj zadajecie, ani żadne krzyki na tej sali nie zmyją z was hańby tego, co zrobiliście w Parlamencie Europejskim, bo faktem jest, że europosłowie PiS-u zagłosowali przeciwko Tarczy Wschód w Parlamencie Europejskim ramię w ramię z takimi partiami jak AfD. To jest po prostu fakt. Zagłosowaliście przeciwko Narodowemu Programowi Odstraszania i Obrony Tarcza Wschód. To nie jest jakiś element, który jest do dyskusji. To jest po prostu fakt i hańba na waszych eurodeputowanych, której tak łatwo nie zmyjecie. Ja w ogóle zastanawiam się, jak można dzisiaj albo jak wy będziecie mogli spojrzeć w oczy mieszkańcom Podlasia, Warmii i Mazur czy Podkarpacia, czyli wszędzie tam, gdzie jest realizowany program Tarcza Wschód.

    Zrobiliśmy wszystko, żeby miliardy euro popłynęły na wschód i północ Polski, do polskich firm, do polskiego wojska, żeby zabezpieczyć granicę. Ja pytam dzisiaj posłów PiS-u: Gdzie jest wasz patriotyzm? Tak często słyszeliśmy te hasła, które płynęły z waszych ust.

    (Poseł Joanna Borowiak: Jak panu nie wstyd?)

    Jak dzisiaj możecie mówić odpowiedzialnie o patriotyzmie i o budowaniu polskiej suwerenności, skoro w Parlamencie Europejskim głosowaliście przeciwko Tarczy Wschód? Polacy nigdy wam tego nie zapomną i my też nigdy wam tego nie zapomnimy, bo prawda jest taka, że w imię walki politycznej przedłożyliście interes partyjny nad interes państwa. A chciałbym wam powiedzieć - myślę, że po 8 latach rządów PiS-u wszyscy już też to wiedzą - że interes państwa to nie jest to samo co interes PiS. Dzisiaj widzimy to gołym okiem po głosowaniu w Parlamencie Europejskim, waszym głosowaniu przeciwko Tarczy Wschód.

    Tarcza Wschód ma chronić Polskę, ale ma też chronić Europę i ma chronić NATO. Przed kim? Przed Rosją. Powiedzmy to sobie wprost. Głosowaliście przeciwko Tarczy Wschód w Parlamencie Europejskim.

    (Poseł Waldemar Andzel: Bzdury!)

    Parlament Europejski uznaje Tarczę Wschód za projekt krytyczny z punktu widzenia Unii Europejskiej. I to jest bardzo dobra wiadomość, bo to wiadomość, która stwarza dziesiątki możliwości na finansowanie unijne nie tylko dla projektu Tarcza Wschód, ale i w ogóle dla projektów obronnych w Polsce i w Europie.

    Biała księga bezpieczeństwa - kolejny instrument, kolejny dokument. Ochrona granicy wschodniej i północnej Unii Europejskiej staje się fundamentem i kluczowym zagadnieniem, jeżeli chodzi o kwestie obronności.

    Pytacie o politykę wzmacniania Europy. Chciałbym więc dzisiaj bardzo jasno powiedzieć, i uważam, że wszyscy na tej sali powinniśmy się co do tego zgodzić: tak, Europa musi się remilitaryzować. Takie są dzisiaj czasy, takie są wymagania nie tylko chwili, ale i całej dekady, która przed nami. Europa i Stany Zjednoczone to są filary NATO, a NATO to nasze bezpieczeństwo. Europa odpowiada na wezwanie Donalda Trumpa. Muszę też jasno powiedzieć, że Donald Trump w tej sprawie miał po prostu rację. I Polska miała rację, bo jeszcze w czasach waszych rządów wszyscy na tej sali ramię w ramię, opozycja z ówczesną koalicją rządową, wsparli projekt ustawy o obronie Ojczyzny - sam miałem przyjemność pracować nad tym projektem - po to, żeby Polska radykalnie mogła zwiększyć wydatki na obronność. Bardzo się cieszę, że w tej jednej sprawie mówiliśmy, i mam nadzieję, że ciągle mówimy, jednym głosem, bo kwestia bezpieczeństwa Polski jest fundamentem dla nas wszystkich niezależnie od tego, z jakiej partii politycznej jesteśmy.

    Europa musi wydać setki miliardów euro na wzmocnienie swojego bezpieczeństwa w ramach NATO, bo większość państw Unii Europejskiej jest w NATO. Polska jest w NATO, nasi sąsiedzi są w NATO i musimy zrobić wszystko, żeby NATO wzmacniać. Dzisiaj naprawdę bylibyśmy gdzieś poza jakimś racjonalizmem, gdybyśmy mieli wykluczyć się z tego szerokiego strumienia finansowego, który płynie do nas z Unii Europejskiej. Jeżeli dzisiaj Europa chce wydać setki miliardów euro na wzmocnienie własnego bezpieczeństwa, na budowę własnych zdolności, na budowę zdolności europejskich w zakresie ochrony granic, w zakresie budowy zdolności przeciwrakietowych i powietrznych, to Polska nie tylko musi w tym uczestniczyć, ale i musi na tym korzystać. Musi zrobić wszystko, żeby te miliardy euro trafiły do naszego przemysłu obronnego, do naszego kraju, do naszych polskich firm. Jak w tej sprawie można być przeciwko? Naprawdę nie jestem w stanie tego pojąć.

    Padł tutaj argument o jednomyślności. Jest to ciekawy argument. To ja mam dzisiaj do państwa apel, szczególnie do polityków PiS-u. Viktor Orbán to nie jest mój przyjaciel, ale wasz przyjaciel, na tę przyjaźń często się powoływaliście. Dzisiaj Viktor Orbán blokuje 2 mld euro zwrotu z Unii Europejskiej dla polskiej armii za sprzęt, który wasz rząd przekazał Ukrainie. Jedynym krajem, który dzisiaj blokuje 2 mld euro dla Polski, są Węgry. A więc ja dzisiaj apeluję do państwa: zróbcie coś z tym. Skoro macie tak świetne kontakty z Węgrami, macie tak świetne kontakty z partiami skrajnymi w Europie, zróbcie coś z tym, żeby 2 mld euro zasiliły polski budżet obronny, bo my na te pieniądze czekamy. Wiemy, na co je wydać. Mamy do kupienia dodatkowe baterie artyleryjskie, mamy do kupienia dodatkowe czołgi, dodatkowe kontrakty są na wyciągnięcie ręki. 2 mld euro dla Polski blokuje Wiktor Orbán, wasz sojusznik polityczny, więc proszę o to, żeby tą sprawą możliwie szybko się zająć.

    Ostatnie zdanie w tej pierwszej części: Jak można nazwać marginalizację NATO wezwaniem państw członkowskich przez Unię Europejską do rozwoju europejskiego filaru sojuszu? My jesteśmy NATO. Zrozumcie to wreszcie. My jesteśmy i NATO, i Unia Europejska. Musimy zrobić wszystko, żeby wzmacniać i Unię Europejską, i NATO, bo inaczej nie będą się z nami liczyć. Widzimy to, co się dzieje po drugiej stronie Atlantyku. Jeżeli Polska będzie silna, jeżeli Europa będzie silna, jeżeli będziemy wydawali w Europie, tak jak robi to Polska, blisko 5% PKB na obronność, to cały świat będzie się liczył z Europą, z naszym zdaniem, będzie się liczył z Polską i z naszą racją. Musimy zdać sobie sprawę z naszej siły. Polska jest dzisiaj liderem Europy. Polska wydaje dzisiaj ogromne pieniądze na obronność. Musimy zrobić wszystko, żeby świat widział sytuację międzynarodową w tej części świata naszymi oczami, a nie oczami Rosji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia