10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk:

    Pan mówił o granicy, której nie wolno przekroczyć. Wie pan, jakiej granicy nie wolno przekroczyć nikomu, kto jest naszym wrogiem? Granicy Rzeczypospolitej. (Oklaski) Budujemy tamę na granicy Rzeczypospolitej, na granicy z Białorusią, Rosją, Litwą i Ukrainą, która nazywa się Tarcza Wschód. Jest to projekt tego rządu, projekt zapowiedziany przez premiera Tuska i premiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. A wy w tej sprawie w Parlamencie Europejskim głosowaliście przeciw i takie są fakty. Ale pan wspominał coś o Unii Europejskiej i NATO. Mówiliście o różnych sprawach w tym zakresie. Szanowni państwo: Jesteśmy za Europą, która będzie posiadała własne silne i sprawne siły zbrojne podlegające prezydentowi Unii Europejskiej - czyje to są słowa, panie ministrze Ociepa?

    (Poseł Andrzej Kryj: Ale kiedy powiedziane?)

    Czyje to są słowa? To są słowa Jarosława Kaczyńskiego, rok 2010. To są słowa Jarosława Kaczyńskiego.

    (Poseł Andrzej Kryj: I co potem zrobiliście?)

    I teraz drugi cytat: Unia Europejska potrzebuje własnej armii - kto to powiedział? Proszę, jest pan minister Zieliński, jest pan minister Ociepa. Kto to powiedział? Świętej pamięci Lech Kaczyński, 2006 r.

    (Poseł Marcin Ociepa: Przecież pan kompletnie nie rozumie, o czym pan mówi.)

    Powiem panu tak, panie ministrze Ociepa. Ja nie szedłbym tak daleko jak liderzy pana ugrupowania politycznego, nie szedłbym tak daleko. Uważam, że Unia Europejska nie potrzebuje wspólnej armii, bo to jest dzisiaj fikcja. To jest fikcja i granica, której nigdy nie można przekroczyć. Ale Polska potrzebuje silnej armii. Państwa narodowe potrzebują silnych armii, bo te silne armie są sumą, która daje siłę Sojuszowi Północnoatlantyckiemu. Jeżeli będzie silna armia polska, jeżeli będą silne armie francuska czy brytyjska, to wzmacniamy tym samym Sojusz Północnoatlantycki. Wy w waszym głosowaniu zdecydowaliście, że nie chcecie uczestniczyć w tym, żeby Europa się remilitaryzowała, żeby Europa była silnym filarem NATO. Przeciwko temu głosowaliście. I ja tego, szczerze mówiąc, patrząc na pana jako byłego wiceministra obrony narodowej, nie jestem w stanie zrozumieć. Nie jestem w stanie tego zrozumieć.

    (Poseł Marcin Ociepa: Bo pan nie czytał rezolucji.)

    Pan mówił o rezolucji. Pan przed chwilą tutaj powiedział, państwo słyszeli: pan nie czytał rezolucji.

    (Poseł Marcin Ociepa: Dlatego pan nie rozumie.)

    Ja panu zacytuję rezolucję. Rezolucję, przeciwko której byliście.

    (Poseł Marcin Ociepa: Punkt 10. niech pan przeczyta.)

    ˝(...) ochrona granic lądowych, powietrznych i morskich UE przyczynia się do bezpieczeństwa całej UE, w szczególności wschodniej granicy UE, i w związku z tym podkreśla, że Tarcza Wschód i Bałtycka Linia Obrony powinny być sztandarowymi projektami UE służącymi wspieraniu odstraszania i przezwyciężeniu potencjalnych zagrożeń ze wschodu˝. Byliście przeciwko tej rezolucji. Ja ją czytałem w przeciwieństwie do pana. To jest cytat z tej rezolucji. Eurodeputowani PiS-u głosowali przeciwko Tarczy Wschód i rezolucji, którą przed chwilą zacytowałem. Zdajcie sobie wreszcie sprawę...

    (Poseł Joanna Borowiak: A punkt 10., panie ministrze?)

    ...bo najwyższy czas, żeby zdać sobie z tego sprawę...

    (Poseł Joanna Borowiak: 10. niech pan przeczyta.)

    ...że granice Polski: wschodnia i północna to jednocześnie granice Unii Europejskiej i NATO. Pozyskamy miliardy euro na rozwój polskiego bezpieczeństwa z Unii Europejskiej i z NATO, czy wam się to podoba, czy wam się to nie podoba. Bo taka jest polska racja stanu. Jeżeli nie chcecie pomagać w sprawie Tarczy Wschód, to wyborcy was ocenią. Ale o jedno was proszę: po prostu w tej sprawie nie przeszkadzajcie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia