10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk:

    Bardzo dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Cieszę się z tej deklaracji, jeżeli chodzi o wsparcie dla projektu Tarcza Wschód, ale jednocześnie trudno nie dostrzec pewnej sprzeczności w tym, co pan poseł mówi. Bo można oczywiście z tej mównicy deklarować wsparcie, z czego się cieszę i co uznaję za taki akt dobrej woli, tym bardziej że uważam, że wszyscy powinniśmy jednoznacznie być za tym projektem. Natomiast po prostu eurodeputowani pańskiej partii, ramię w ramię z PiS-em, ale też ramię w ramię z AfD...

    (Poseł Witold Tumanowicz: Koalicja była szersza.)

    ...czyli partią, w której są ludzie kwestionujący dzisiaj zachodnie granice Polski, głosowali przeciwko rezolucji, w której fragment dotyczący Tarczy Wschód się znajduje. I to jest trudne do pojęcia.

    (Poseł Witold Tumanowicz: Za poprawką głosowaliśmy.)

    Nie chciałbym, żeby było tak, że jest kompletnie inna retoryka i inne fakty w parlamencie polskim, a zupełnie inne fakty i retoryka w Parlamencie Europejskim. Wiele słyszałem z tej strony Izby o tym, że powinniśmy o Polsce za granicą zawsze mówić jednym głosem. Ale jak to jest, że w sprawie Tarczy Wschód wy się w polskim parlamencie zgadzacie, a w sprawie Tarczy Wschód w Parlamencie Europejskim się nie zgadzacie?

    (Poseł Witold Tumanowicz: Nie wiem.)

    To jest rzeczywiście trudne do akceptacji.

    Tarcza Wschód to największy system fortyfikacyjny w Europie. Kilometrowy pas od granicy na przestrzeni 800 km, który ma być zabezpieczony krok po kroku. Rowy przeciwczołgowe, żelbetonowe jeże, pola pod zaminowanie, ale także najnowocześniejsze technologie dronowe i antydronowe, rozpoznanie, walka radioelektroniczna, wzmocnienie dróg i mostów, ale też np. inwestycje w szpitale blisko granicy. Zresztą dzisiaj o tym z panem premierem Kosiniakiem-Kamyszem będziemy jeszcze mówić. To jest interes państwa. Chciałbym, żebyśmy sobie wszyscy zdali z tego sprawę. To nie jest czas na publicystykę. To nie jest czas na to, żeby w tej sprawie w ogóle mieć jakiekolwiek inne zdanie niż: tak. Dlatego tej dualności w zachowaniu posłów Konfederacji po prostu nie jestem w stanie zrozumieć.

    Jeżeli chodzi o finansowanie Tarczy Wschód, bo do tego sprowadza się meritum pytania, to Tarcza Wschód, tak jak powiedziałem, to budowa sieci fortyfikacyjnych na granicy z Rosją, Białorusią, Ukrainą, ale także zabezpieczenie granicy z Litwą. Chcemy, żeby ten projekt, i to się już dzieje, był połączony z Bałtycką Linią Obrony, a także z ochroną granicy rosyjsko-fińskiej.

    Jeżeli chodzi o konkrety, to mam dla państwa dobrą informację w zakresie finansowania europejskiego. Osiągnęliśmy wstępne porozumienie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kwotę 1 mld euro na finansowanie Tarczy Wschód. Tarcza Wschód stała się też projektem unijnym, co daje nam możliwość rozszerzania tego projektu. Do tej pory państwo polskie wydatkowało blisko 1 mld zł, z czego zostały zakupione dwie maszyny UBM, czyli Ultimate Building Machine. To jest kontrakt z Amerykanami. Polscy oficerowie już do Stanów pojechali. To zakup, który de facto nazywamy fabryką schronów, ale ta operacja jest dużo szersza, dlatego że pozyskujemy sprzęt, który pozwoli na budowanie miejsc schronienia, magazynów, koszar w takiej wersji czy w takim stopniu, w których jeszcze Polska nigdy nie uczestniczyła. Są dzisiaj z nami też polscy generałowie. Są pan gen. Sankowski i pan gen. Kozicki. Pan gen. Sankowski jest jednym z autorów projektu, który stanie się elementem Tarczy Wschód, czyli autorem patentu, który dotyczy właśnie Ultimate Building Machine. Z tego miejsca panom generałom za całe wsparcie dla tego projektu i za projekty w tym zakresie dziękuję.

    Jeżeli chodzi o to, co stało się w ostatnim momencie, to tylko w ciągu ostatniego miesiąca wykonaliśmy rekonesans dotyczący 76 działek w 24 obrębach z zasobu KOWR-u. Kończymy wzmacnianie trzech kolejnych przejść granicznych z Federacją Rosyjską, tj. przejść Grzechotki, Gronowo i Bezledy. Umocniono kolejny odcinek Tarczy Wschód na granicy z Białorusią. Prace wykonują pododdziały inżynieryjne 1. Dywizji Piechoty Legionów pod dowództwem gen. Norberta Iwanowskiego.

    Wracam do kwestii finansowania. Europejski Bank Inwestycyjny - z tych środków, z tego 1 mld euro, chcemy sfinansować innowacyjne rozwiązania w zakresie łączności satelitarnej, rozpoznania elektronicznego czy poprawy mobilności wojsk własnych. To jest kluczowe, jeżeli chodzi o projekt Tarczy Wschód. Kolejne źródło finansowania to Fundusz Bezpieczeństwa i Obrony w ramach KPO. To źródło w wysokości 30 mld zł. To nowy projekt uruchomiony właściwie przez polski rząd, bo to polski rząd powiedział, że z tych pieniędzy powinniśmy móc korzystać na cele obronne. Rozmawiamy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w tym zakresie. Kolejny instrument to Europejski Fundusz Obronny. Jego wartość to 8 mld euro. Tam Polska oczywiście wnioskuje o środki. Ogromna szansa dla inwestycji to program Security Action for Europe. To jest nowy instrument, o wartości 150 mld euro, z którego chcemy skorzystać i którego dotyczy rezolucja, której państwo byliście przeciwko. To jest w ogóle największe wyzwanie, które stoi przed nami. My nie możemy pozbawić się - zresztą tak jak pan słusznie w tym pytaniu zauważył - finansowania unijnego. Polska dzisiaj wykonuje ogromną robotę w tym zakresie, w zakresie finansowania własnej armii. Wydajemy prawie 5% PKB. Jesteśmy numerem jeden, jeżeli chodzi o NATO, w stosunku do PKB. Polska zbudowała silną armię. Jesteśmy numerem trzy w NATO, jeżeli chodzi o liczbę żołnierzy, jeżeli chodzi o armię lądową. Musimy zrobić wszystko, żeby przekonać Europę, że warto inwestować w obronność, i musimy zrobić wszystko, żeby z tych pieniędzy, które zostaną uruchomione, jak największa część wpłynęła do Polski. Bo to jest ten wymiar bezpieczeństwa. Polska jest na granicy Unii Europejskiej, jest na granicy NATO, czy to się komuś podoba, czy to się komuś nie podoba. W związku z tym, że nasze położenie geopolityczne często jest trudne, zróbmy wszystko, żeby to położenie wykorzystać, żeby środki płynęły szerokim strumieniem.

    A więc, tak jak mówię, pierwsze dobre informacje: blisko 1 mld euro w finalizacji na realizację projektu Tarcza Wschód. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia