10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
12. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Myślę, że w związku z tym pytaniem możemy właściwie tylko się cieszyć, bo dzisiaj na czele części Komisji, która zajmuje się budżetem, stoi polski komisarz, czyli komisarz Serafin. Z panem komisarzem Serafinem miałem przyjemność rozmawiać zarówno wczoraj, jak i w piątek o środkach dla Polski. Dzisiaj z racji tego, że Polska mianowała najważniejszego komisarza w Unii Europejskiej, czyli komisarza, który odpowiada za wieloletnie ramy finansowe, który odpowiada za budżet unijny, ja wiem, że polskie interesy będą tam godnie reprezentowane. Dzięki temu w ramach europejskiego projektu remilitaryzacji Europy np. Polska będzie mogła składać wnioski jako państwo, jako jeden, pojedynczy kraj, realizując swoje interesy, a nie interesy innych krajów.
Jeżeli chodzi o kwestię tego, jak będą wyglądały przyszłe wieloletnie ramy finansowe - sam miałem przyjemność stać na czele podkomisji, która zajmowała się wieloletnimi ramami finansowymi - kluczem jest moc i siła rządu, siła państwa, bo to w końcu z negocjacji wynika to, jak wyglądają wieloletnie ramy finansowe. Polska do tej pory miała nie tylko szczęście, bo nie o szczęście tu chodzi, tylko o twarde negocjacje, że wtedy kiedy negocjowaliśmy budżety unijne, mieliśmy na czele rządu ludzi, którzy się na tym znali.
Wieloletnie ramy finansowe są raczej przykładem tego, że Polska czerpie gigantyczne korzyści z bycia w Unii Europejskiej. Chciałbym, żeby pan... nie wiem, czy pan będzie miał jeszcze możliwość zabrania głosu, ale chciałbym, żeby Konfederacja wycofała się z tych sformułowań, które są przeciwko Unii Europejskiej. Bo jeżeli pan mówi o wieloletnich ramach finansowych, mówi pan o tym, że Polska ma korzystać z tych środków, to jestem za, ale nie wiem, jak może pan to pogodzić z tezami, które są wypowiadane przez pańskich liderów, które są wprost przeciwko Unii Europejskiej, które mówią o tym, że z Europy trzeba wyjść, że Europę trzeba opuścić, że trzeba się nad tym zastanowić - nie dla Unii Europejskiej w piątce Mentzena. To naprawdę nie są fakty, które ze sobą można pogodzić. Wieloletnie ramy finansowe to są setki miliardów euro, które spłynęły do Polski w ciągu ostatnich lat.
(Poseł Witold Tumanowicz: Dlaczego nie możemy o tym rozmawiać bez tej publicystyki?)
Zróbmy wszystko, żeby te pieniądze szerokim strumieniem płynęły do Polski, niezależnie od tego, w którym miejscu na sali sejmowej siedzimy. I do tego pana namawiam. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia