10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
12. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz:
Pani Marszałek! Szanowni Państwo! Pozwólcie na bardzo krótki wstęp, nim odpowiem na pytanie pana posła. Jeżeli inwestujemy ogromne środki, to musimy rozumieć, po co i dlaczego to robimy. Musimy widzieć nasz geopolityczny azymut, który nas dzisiaj prosto kieruje tam, gdzie jest polska racja stanu. Wrogiem jest Rosja. Rosja wszczęła tę wojnę. Rosja mówi cały czas, że dybie na polską suwerenność. Sojusznikami są Stany Zjednoczone i Unia Europejska. I kiedy ma się wroga tuż za wschodnią granicą, to jedyną i najlepszą strategią jest współpraca z sojusznikami. Nasz amerykański sojusznik mówi bardzo jasno: Musicie sami jako Europa wziąć wreszcie odpowiedzialność za swoje zbrojenia.
Ze zdziwieniem przeczytałam oświadczenie, które, rozumiem, ma być przedłożone dzisiaj przez klub Prawa i Sprawiedliwości, w którym mówi się, że inwestycje w zbrojenia europejskie są antyamerykańskie. Chyba ktoś nie słucha tego, co się mówi w Waszyngtonie, bo z Waszyngtonie idzie do nas jasny przekaz: Zbrójcie się, współpracujcie. Niech Unia Europejska, niech Europa weźmie za siebie odpowiedzialność. Robimy to. Europa robi to przekonana przez Polskę. To jest polska racja stanu, żeby inwestycje w zbrojenia były ogólnoeuropejskie. Nie portugalska, nie hiszpańska i nie włoska, tylko polska. Przekonani przez nas nasi europejscy sojusznicy zdecydowali się na wspólne inwestycje w zbrojenia, inwestycje antyrosyjskie. Czy może być coś bardziej korzystnego dla polskiej racji stanu? Czy może być coś bardziej dla nas dzisiaj pożądanego, dla naszego bezpieczeństwa? Robimy to. Konkretnie przekazujemy z innych inwestycji z KPO, jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej, od 25 do 30 mld na nowy Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności. Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu przyjmie stosowne zmiany. Następnie w toku negocjacji przyjmiemy tę decyzję w rozmowach z Komisją Europejską i od jesieni ten fundusz ruszy. To jest fundusz na nasze zbrojenia, na nasze spółki zbrojeniowe, publiczne i prywatne, na nasze nowe technologie, czyli działania naukowe. Wreszcie to jest fundusz na to, żeby wesprzeć samorządy w ich działaniach w wymiarze bezpieczeństwa, w tym cyberbezpieczeństwa. To jest coś, co samorządy bardzo mocno sygnalizują. Potrzebują inwestycji, np. na wschodzie, w małe drogi budowane już z myślą o podwójnym zastosowaniu. Oby to się nigdy nie przydało, ale już przy granicy z Białorusią niestety się przydaje i na to są potrzebne środki.
Oprócz tego został ogłoszony wczoraj wielki pakiet projektujący nowe KPO dla obronności. Przewidziano w nim 150 mld euro - ogromna suma według bardzo jasnych kryteriów. Pojedyncze państwo członkowskie takie jak Polska może skorzystać z tych funduszy, przeznaczając je na własne inwestycje, w tym na taką inwestycję jak Tarcza Wschód. Wspólne zakupy przez dwa państwa członkowskie lub więcej są jak najbardziej pożądane i możliwe. Polska ma szansę, żeby z tego funduszu mieć ogromną pulę na inwestycje w bezpieczeństwo, inwestycje zbrojeniowe w Polsce i zachęcać także inne kraje członkowskie, żeby się zbroiły, żeby się zbroiły przeciwko Rosji. To jest bardzo ważne, że cały ten fundusz, to wszystko powstaje z bardzo jasnym wektorem. To jest fundusz przeciwko Rosji. Czy może być coś bardziej pożądanego przez Polskę?
Dlatego, szanowni państwo, chciałabym jeszcze raz powiedzieć, że Polska musi być silna siłą swoich sojuszników. Ci, którzy boją się dzisiaj współpracy, chyba boją się o to, że Polacy są słabi i nie potrafią własnego interesu narodowego, własnej tożsamości narzucić reszcie Unii albo przekonać do tego, gdzie jest nasza racja stanu. My już to zrobiliśmy. My już przekonaliśmy Unię, że nasza racja stanu jest racją stanu całej Unii Europejskiej. Nie bójmy się współpracy. Współpraca to jest coś na kształt próby charakteru, a polski charakter jest silny. Więc nie bójmy się, do przodu i inwestujmy w zbrojenia, inwestujmy w nasze bezpieczeństwo. To jest nasza największa polisa na to, żeby w Polsce i w Unii Europejskiej nie było wojny. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia