10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman:

    Szanowna Pani Marszałek! Szanowni Państwo...

    (Głos z sali: Panie pośle, gdzie pan ucieka? Taka ważna debata.)

    Tu sprawy nie są takie łatwe. VAT jest trudnym podatkiem, jest to podatek zharmonizowany i zarówno z dyrektywy, jak i z przepisów o VAT wynika, że jeśli pojawia się jakaś dopłata, to jeśli ona wpływa na cenę... Są dwa przypadki. Generalnie wszystko powinno być opodatkowane, jeśli istnieje bezpośredni związek tej dotacji z ceną albo jeśli istnieje świadczenie wzajemne i widać logikę w tym systemie, żeby nie można było, mówiąc kolokwialnie, kombinować.

    Pyta pan o to, czy wsparcie imprez kulturalnych, sportowych w formie dotacji ze środków publicznych - nie ma znaczenia, czy to środki publiczne czy niepubliczne, ale takie jest pytanie - będzie opodatkowane podatkiem VAT czy nie będzie. Najprościej by było, żeby była jasna i precyzyjna odpowiedź. Niestety takiej odpowiedzi nie mogę panu udzielić, bo to zależy, czy jest bezpośredni związek tej dotacji z ceną czegoś, co się wydarzy, tej imprezy kulturalnej czy sportowej, i czy są jakieś świadczenia wzajemne. Na szczęście z punktu widzenia podatnika od 20 już lat istnieje coś takiego jak indywidualna interpretacja podatkowa. Mianowicie podatnicy, zanim to coś się wydarzy, mogą się zwrócić do Krajowej Informacji Skarbowej, KIC-u, opisując dokładnie swój problem, i dostają taką interpretację, i ona jest wiążąca, tzn. daje im ochronę prawną. Więc jeśli w tej interpretacji będzie napisane: od tego zapłacicie, a od tego nie zapłacicie - mówię oczywiście tak kolokwialnie troszeczkę, w uproszczeniu - to podatnik ma pewność, zanim jeszcze coś się wydarzy, jak to powinno być zdaniem administracji opodatkowane. I jeśli postąpi tak, jak napisano, to ma ochronę prawną w takim sensie, że tego podatku nie zapłaci.

    Czasami podatnicy z tym problemem się stykają nieco później, tzn. zaczynają działania, a potem nagle pojawiają się wątpliwości. Ale tak jest ten system skonstruowany, że jeśli chcemy mieć pewność prawną, to powinniśmy się do KIC-u zwrócić wcześniej, żeby wiedzieć, na czym stoimy. To jest trudne zagadnienie. To zagadnienie dotyczy też NGOs. To, że nie potrafię, jest prawdą, natomiast ta niemoc wynika z tego, że każdy przypadek trzeba tak naprawdę rozpatrywać osobno. Są instrumenty ochronne, o których mówiłem, natomiast jeśli podatnik nie zgadza się z tym, co uzyska z Krajowej Informacji Skarbowej, może rozpocząć procedurę sądową. Zatem to nie jest tak, że dostaje decyzję i nie ma już drogi odwrotu, drogi apelacji. Podatnik może dochodzić swoich racji w sądach. To chyba byłoby na tyle, co mogę państwu powiedzieć. Myślę, że odpowiedziałem państwu, choć nie w taki zadowalający sposób jak na poprzednie pytanie, które było przyjemniejsze do odpowiedzi. Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia