10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)

22. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o poselskich projektach uchwał:
   - w sprawie poparcia dla rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej białej księgi o przyszłości europejskiej obrony,
   - w sprawie obrony polskiej suwerenności
  (druki nr 1105, 1121 i 1128).

Poseł Marcin Ociepa:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Na wstępie chcę zaprotestować przeciwko łamaniu regulaminu Sejmu i niedopuszczeniu regulaminowego wniosku przeciwnego do wniosku formalnego, który chciała zgłosić pani poseł Katarzyna Sójka. (Oklaski)

    Szanowni Państwo! Co się z wami stało, że przedkładacie projekt uchwały uderzający wprost w polską suwerenność, jeśli chodzi o politykę obronną, i wprost w jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli NATO? (Oklaski) Jeszcze niedawno z tą flagą występowaliście na wiecach, na apelach, na konferencjach, wrzucaliście ją do mediów społecznościowych.

    (Poseł Joanna Borowiak: Tak było.)

    To jest stawka tej uchwały. Nad tym dzisiaj będziemy głosować. 26 lat po szczęśliwym przystąpieniu Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, najsilniejszego sojuszu obronnego w historii świata, dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, w której państwo przedkładacie rezolucję...

    (Poseł Piotr Kaleta: Jak w szkole.)

    ...która nie jest rezolucją o Tarczy Wschód. Nie macie nawet odwagi rozmawiać o bardzo konkretnych zapisach tej rezolucji. Tam Tarcza Wschód pojawia się jako drobny wątek w jednym z 89 punktów. Przeczytajcie pozostałe 88 punktów. (Oklaski) Nie chcieliście o tym rozmawiać na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej. Zamknęliście dyskusję, tchórze. (Poruszenie na sali, oklaski)

    (Głos z sali: Wyszliście z sali.)

    Czemu się boicie Polaków? Czemu boicie się polskiej opinii publicznej?

    (Poseł Jakub Rutnicki: Zdrajcą jesteś.)

    Należy im się prawda. Naszym rodakom należy się prawda. Zapisy tej rezolucji to m.in. pkt 10: Unia Europejska jako rzeczywisty gwarant bezpieczeństwa. To już nie NATO?

    (Głos z sali: Zdrajca!)

    Podnoszenie gotowości obronnej. Jaką Unia Europejska ma gotowość obronną, którą wy chcecie podnosić?

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    (Poseł Joanna Borowiak: Żadną.)

    I teraz: utworzenie rzeczywistej - cytuję - europejskiej unii obrony. Szanowni państwo, istnieje unia obrony, nawet transatlantycka unia obrony. Ona się nazywa NATO. Nie można na polu bitwy mnożyć w nieskończoność łańcuchów dowodzenia. Jest jeden łańcuch w ramach NATO. Każdy, kto popiera tego typu zapisy, popiera rozbicie jedności transatlantyckiej. Na to nie może być zgody. (Oklaski)

    (Poseł Roman Giertych: A Grenlandii będziesz bronił?)

    Ale zrobiliśmy wam test i zaproponowaliśmy poprawkę do uchwały, którą dzisiaj przedkładam panu marszałkowi. Jesteśmy gotowi poprzeć poprzez aklamację projekt uchwały (Dzwonek), jeżeli zniknie z niej jeden punkt, punkt o poparciu tej rezolucji. Czyli poprzemy Tarczę Wschód, poprzemy politykę powstrzymywania Rosji, poprzemy jedność europejską w tym zakresie i budowę odporności Unii Europejskiej...

    (Głos z sali: To dlaczego jej nie popieracie?)

    ...bo taka była polityka naszego rządu nawet wtedy, kiedy głosowaliście przeciwko Tarczy Wschód. (Poruszenie na sali, oklaski) Było głosowanie w tej sprawie w Sejmie w 2021 r. i głosowaliście przeciwko. Przedkładam dzisiaj tę poprawkę.

    (Głos z sali: Czas!)

    Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Dziękuję bardzo. Poproszę o tę poprawkę.

    Poseł Marcin Ociepa:

    Bardzo proszę, panie marszałku.

    I to będzie test, czy jesteście za Tarczą Wschód, czy za pozbawieniem Polski suwerenności, a NATO - sprawczości. Dziękuję bardzo (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)


Przebieg posiedzenia