10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)

22. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o poselskich projektach uchwał:
   - w sprawie poparcia dla rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej białej księgi o przyszłości europejskiej obrony,
   - w sprawie obrony polskiej suwerenności
  (druki nr 1105, 1121 i 1128).

Poseł Andrzej Grzyb:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Istotnie dzisiaj Komisja Obrony Narodowej była zaangażowana w bardzo emocjonującą dyskusję, która dotyczyła dwóch projektów uchwał. Ani jedna, ani druga z zaproponowanych uchwał nie wykluczają tego, co jest zasadniczym przedmiotem sporu. Mianowicie jedna i druga uchwała potwierdza, że strategicznym sojuszem dla polskiego bezpieczeństwa jest Sojusz Północnoatlantycki. Tego nikt nie kwestionuje. Jednak widzimy też, że wzrastają wymagania wobec wszystkich członków Sojuszu. Nie wszyscy wywiązują się w pełni z nałożonych na nich zobowiązań. Niektóre państwa członkowskie Sojuszu nie wywiązują się z deklaracji złożonej 10 lat temu - deklaracji o zwiększeniu nakładów obronnych do 2% PKB.

    Istnieje zatem poważny zarzut ze strony m.in. nowej administracji amerykańskiej, zgodnie z którym brak wywiązywania się z tych zobowiązań może spowodować zmianę nastawienia głównego partnera w ramach tego sojuszu, jakim są Stany Zjednoczone. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ani zdolności obronne Sojuszu, ani perspektywa pokoju na Ukrainie nie są możliwe do osiągnięcia bez udziału Stanów Zjednoczonych. Nikt z nas tego nie podważa. Mówię to w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe.

    Jesteśmy też przekonani, że biała księga, która była pretekstem do tej rezolucji Parlamentu Europejskiego, jest przecież zgodną odpowiedzią wszystkich państw członkowskich na pytanie, jak mamy wyznaczyć zadania dla nowego komisarza do spraw obrony, którym jest były litewski premier, pan premier Kubilius. Skoro biała księga ma być przedmiotem wzmocnienia udziału państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej w zakresie obronności, to powinniśmy w sposób odpowiedzialny nad nią dyskutować. Przecież to ma być wzmocnienie europejskich zdolności w zakresie chociażby produkcji sprzętu i wyposażenia armii europejskich, ale też zdolności amunicyjnych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jednym z głównych mankamentów jest to, że nie mamy zdolności amunicyjnych takich, jakie są potrzebne na wypadek zagrożenia i konfliktu. Skoro zatem zmierzamy do wzmocnienia tych zdolności, to nie powinniśmy deprecjonować znaczenia białej księgi. Przypomnę tylko jeden zapis z tej rezolucji. W rezolucji Parlament Europejski podkreśla, że Europa musi wziąć na siebie większą odpowiedzialność (Dzwonek) w ramach NATO, zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na kontynencie europejskim. To jest oczekiwanie, które zostało wyrażone wprost przez prezydenta Trumpa, przez nową administrację amerykańską. W tej materii powinniśmy znaleźć konsensus w Wysokiej Izbie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia