10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
22. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o poselskich projektach uchwał:
- w sprawie poparcia dla rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej białej księgi o przyszłości europejskiej obrony,
- w sprawie obrony polskiej suwerenności
(druki nr 1105, 1121 i 1128).Poseł Maciej Konieczny:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam poważne wątpliwości, czy wzajemne przerzucanie się uchwałami jest tym, czego Polska w tym momencie potrzebuje. Czy te wzajemne okrzyki i oskarżenia o zdradę sprzyjają polskiemu bezpieczeństwu? To, co do czego nie mam wątpliwości, to to, że Polska potrzebuje pogłębionej europejskiej współpracy obronnej. Co ciekawe, już wiele lat temu doskonale rozumiał to prezydent Lech Kaczyński, który proponował wprost powstanie europejskiej armii.
(Głos z sali: Hańba!)
(Głos z sali: To prawda.)
(Poseł Krzysztof Bosak: To był chyba prezes Jarosław Kaczyński, a nie prezydent Lech Kaczyński.)
Dzisiaj po prawej stronie jest to hańba i herezja...
(Głos z sali: Hańba!)
...zatem to powinno być tym bardziej oczywiste dzisiaj, bo czasy mamy dużo trudniejsze, bo za wschodnią granicą Polski toczy się pełnoskalowa wojna, bo obecna administracja amerykańska w tym konflikcie zdaje się bardziej sprzyjać Rosji niż Europie. Trwała zmiana w amerykańskiej polityce sprawia, że kolejne administracje amerykańskie prawdopodobnie również będą mniej zainteresowane zaangażowaniem w naszym regionie, a bardziej zaangażowaniem w regionie Pacyfiku. Zamykanie na to oczu jest nieodpowiedzialne. Zamykanie oczu na zmiany w świecie, które zmieniają architekturę bezpieczeństwa, w której istnieje Polska, jest nieodpowiedzialne. Trzeba przyjąć do wiadomości, że najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa w przyszłości będzie współpraca Polski z krajami nordyckimi, z naszymi zachodnimi sąsiadami i z Rumunią. Europejska współpraca obronna - na to trzeba stawiać.
Przyznam, że ta ewolucja polskiej prawicy od rozsądnego, racjonalnego stanowiska, które stawia na pierwszym miejscu na polskie bezpieczeństwo, do sytuacji, w której jakieś ideologiczne wzmożenia, które podzielacie z Donaldem Trumpem, wydają się dla was ważniejsze niż bezpieczeństwo i interes Polski, to jest fatalny kierunek. Mam nadzieję, że jednak wszyscy na tej sali zgodzimy się co do tego, że potrzebujemy silnej Europy, zdolnej do obrony w sytuacji, w której naprawdę nie możemy być pewni, czy kawaleria z drugiej strony oceanu przybędzie. Poza tym jest jasne, że bez sojuszy w naszym regionie sami będziemy słabsi. Pogłębienie współpracy obronnej Europy jest w polskim interesie. Pogłębienie współpracy przemysłowej w zakresie przemysłu obronnego w Europie jest w naszym interesie. (Dzwonek) Zawalczmy o to, żeby te pieniądze trafiły do Polski, a nie poddawajmy się od razu, tak jak, rozumiem, proponuje Prawo i Sprawiedliwość. (Oklaski)
(Poseł Antoni Macierewicz: To jest wzmocnienie Niemiec.)
Przebieg posiedzenia