10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
22. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o poselskich projektach uchwał:
- w sprawie poparcia dla rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej białej księgi o przyszłości europejskiej obrony,
- w sprawie obrony polskiej suwerenności.Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Po pierwsze, chciałbym bardzo podziękować tym, którzy poparli uchwałę dotyczącą fundamentów bezpieczeństwa państwa polskiego. (Oklaski) To jest egzamin z patriotyzmu, to jest egzamin z tego, kto jest za bezpieczną Polską, kto jest za silnym NATO, kto jest za siłą Polski w naszych sojuszach.
(Poseł Krzysztof Bosak: To wojsko jest fundamentem. Wojsko.)
(Głos z sali: Zdrajcy!)
Nie zdaliście egzaminu. Prawa strona tej sali nie zdała egzaminu w europarlamencie, nie zdała dzisiaj egzaminu. Co się z wami stało? Problem jest głębszy niż tylko to głosowanie. Problem jest poważniejszy, szanowni państwo.
(Część posłów skanduje: Do Berlina! Do Berlina! Do Berlina!)
(Część posłów skanduje: Do Putina! Do Putina! Do Putina!)
(Poseł Barbara Bartuś: Idziecie do Putina? To dobrze.)
Pan minister Zalewski, pan poseł Kowalski, znający przecież dobrze środowisko PiS-u, wskazywali, że coś się z nim dzieje złego.
(Głos z sali: Siadać!)
Stracili to, co kiedyś mogło nawet imponować. Wielu Polaków głosowało na was dlatego, że mieliście dobre czucie zagrożeń ze Wschodu i nawet odpowiedzi na nie. Utraciliście to zupełnie, utraciliście ten słuch. A teraz utraciliście zdolność działania na rzecz dobra Rzeczypospolitej. (Oklaski)
Wytłumaczę to w trzech punktach. Po pierwsze, co jest podstawą neoimperialnej polityki Rosji? To jest zniszczenie wspólnoty narodowej i rozbijanie jedności wobec racji stanu i kluczowych elementów budowy bezpieczeństwa polskiego. (Poruszenie na sali) Krzyczycie teraz tak głośno, bo próbujecie zakłamać i zakrzyczeć hańbę swoich głosowań i ostatnich działań. (Oklaski)
(Głos z sali: Osiem gwiazdek.)
Krzyk jest wyrazem waszej gigantycznej słabości. A wasz obłęd w oczach oddaje emocje, w których jesteście, to, że jesteście po prostu w tragicznej sytuacji.
(Głos z sali: I kto to mówi?)
(Głos z sali: Tygrysek, nie żartuj.)
Głosowanie przeciwko umocnieniom na wschodniej granicy Polski jest nie do wytłumaczenia. Głosowanie przeciwko fortyfikacjom, przeciwko systemom dronowym, systemom antydronowym. Głosowanie przeciwko jedności NATO.
Szanowni Państwo! Tarcza Wschód, Bałtycka Linia Obrony, umocnienia na granicy fińsko-rosyjskiej to projekt NATO-wski, europejski. To jest projekt patriotyczny, a nie polityczny. (Oklaski) Robicie coś obłędnego.
To jest pierwsza rzecz: głosujecie źle w Unii, niszczycie projekt, który może być wspólnotowy i wzmacnia siłę NATO. Jakie są cele Tarczy Wschód? Ułatwienie przemieszczania się wojsk własnych i sojuszniczych. A jakie to są wojska sojusznicze? To są wojska sojusznicze w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. I wy nie chcecie im ułatwiać przemieszczania się? (Oklaski)
Drugi punkt dotyczący Tarczy Wschód to utrudnianie przemieszczania się i poruszania się wojskom przeciwnika, wojskom adwersarzy. Wy jesteście za tym, żeby im ułatwiać, gdy tego nie wybudujemy?
(Poseł Jakub Rutnicki: Tak! Żeby jechali.)
Gdzie jest rozum? Gdzie wasza logika?
Trzeci punkt, o którym pan poseł Kowal wspominał, czyli ochrona mieszkańców. Tarcza Wschód to jest budowa schronów, miejsc schronienia, chronienie mieszkańców.
(Poseł Anna Paluch: Teraz was oświeciło?)
Czemu tego nie chcecie?
(Poseł Anna Paluch: Nie kłam!)
To wpisuje się w całą strategię realizowaną, mam nadzieję, tylko i wyłącznie przez waszą głupotę, waszą nieuwagę lub jakiś kompletny amok związany z kampanią polityczną.
(Poseł Anna Paluch: Nie kłam!)
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Czy może pani poseł Paluch się uspokoić?
(Poseł Konrad Frysztak: Proszę nie machać paluchem.)
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz:
Podział społeczny w tej sprawie i brak jedności jest wypełnianiem strategii neoimperialnej Rosji. I chyba nie chcecie się pod nią podpisać. Wciąż nie wierzę w to, że chcecie. Ale niestety wasze ostatnie czyny, choćby te głosowania, o tym świadczą. (Oklaski)
(Głos z sali: Władek, dobra.)
Druga kwestia. Po wybuchu wojny na Ukrainie Unia Europejska podejmuje działania.
(Głos z sali: Jakie działania?)
Wtedy wy rządzicie. Sami się na te działania zgadzacie. To jest przyjęcie kompasu strategicznego w marcu 2022 r., wzmocnienie polityki na rzecz obronności i bezpieczeństwa.
(Głos z sali: To są nielegalni imigranci.)
I wtedy się pod tą polityką na rzecz obronności i bezpieczeństwa Unii Europejskiej podpisujecie. A gdy my organizujemy finanse, żeby tę politykę zrealizować, to dzisiaj jesteście przeciwko. Dlaczego nie chcecie wypełniać założeń wzmocnienia polityki i obronności Unii Europejskiej...
(Głos z sali: CPK zorganizujcie.)
...na którą zgodziliście się do 2030 r. w kompasie strategicznym przyjętym w marcu 2022 r.? Wbrew temu, co mówili wasi przedstawiciele z tej mównicy, Unia Europejska buduje swoje zdolności obronne. Powiem więcej: wy się na to zgadzaliście.
(Poseł Bożena Borys-Szopa: Kto i gdzie?)
My to teraz wypełniamy.
(Głos z sali: Kto buduje?)
(Poseł Antoni Macierewicz: My budujemy.)
(Poseł Barbara Bartuś: My za własne.)
Wypełniamy to misją polskich żołnierzy, którzy pełnią jako siły szybkiego reagowania w ramach Unii Europejskiej dyżur od lipca 2024 r. do połowy tego roku. To jest budowanie potencjału Unii Europejskiej, za którym byliście. Ale teraz się od tego odżegnujecie. Więcej: przyjmowaliście to, a teraz chcecie zamknąć na to oczy.
(Poseł Antoni Macierewicz: ...wsparcie amerykańskie.)
I trzecia sprawa moim zdaniem najbardziej bulwersująca, oprócz całej sytuacji braku jedności i współpracy na rzecz bezpieczeństwa. Wy tę wyciągniętą rękę odrzuciliście. Niestety ją odrzuciliście. Ale jest coś, co mnie bardzo niepokoi, bo to dotyczy wyborów prezydenckich i kandydata, którego wystawiliście. Przed chwilą mieliśmy tutaj przedstawicieli PiS-u, którzy wnosili flagę NATO. Przedstawiali, że to jest jedyny sojusz, najlepszy. I z tą tezą się zgadzam. Nie ma lepszego sojuszu i nie będzie lepszego sojuszu obronnego.
(Poseł Marek Suski: To czemu go niszczycie?)
Flaga NATO jest piękna. To dlaczego kandydat Nawrocki nie potrafił odpowiedzieć wczoraj w wywiadzie w RMF-ie na proste pytanie, czy wykona postanowienia Traktatu Północnoatlantyckiego.
(Głos z sali: Uuu...)
(Poseł Bożena Borys-Szopa: Co to ma do rzeczy?)
Czy będzie uruchamiał art. 5? (Oklaski) Czy będzie gotowy do sojuszniczej obrony? Wielbicie NATO słowami, ale nie chcecie realizować porozumienia Sojuszu Północnoatlantyckiego. On przez kilka minut nie był w stanie powiedzieć, że zobowiązania sojusznicze w ramach NATO to jest święta rzecz.
(Głos z sali: Hańba!)
Jak taki ktoś ma szansę być prezydentem, który będzie wnioskował o sojuszniczą pomoc dla Polski? (Oklaski)
(Poseł Cezary Tomczyk: Hańba!)
To nie chodzi tylko i wyłącznie o to, że się udziela pomocy innym państwom. Może być się w takiej sytuacji, że z tą prośbą będzie musiał wystąpić prezydent Rzeczypospolitej. A dzisiaj mamy do czynienia z kandydatem, który na podstawowe pytanie, na które powinien każdy kandydat, nawet nie na prezydenta, ale na radnego gminy, odpowiadać w 3 sekundy: że Polska wykona wszystkie zobowiązania sojusznicze i oczekuje wykonania wszystkich zobowiązań sojuszniczych. (Oklaski)
Co to ma znaczyć? Kogo wy wystawiliście? Na co wy Polskę narażacie? 16 razy NATO było wymienione w rezolucji Parlamentu Europejskiego. Tego nie chcecie zauważyć. Dzisiejsze głosowanie okrywa was hańbą i wstydem. Polska jest w NATO, w Unii i będzie budować największe zdolności operacyjne i zdolności obronne. Trzy wektory pozostają niezmienne...
(Poseł Antoni Macierewicz: Mówicie po niemiecku.)
...trzymać Rosję jak najdalej stąd, budować siłę NATO i Unii Europejskiej i wspierać się nawzajem.
(Część posłów wstaje, długotrwałe oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)
Przebieg posiedzenia