10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)

20. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych (druk nr 1077).

Poseł Mirosław Adam Orliński:

    Szanowna Pani Marszałek! Państwo Ministrowie! Wysoka Izbo! Rzeczywiście ten projekt poselski, który przygotowaliśmy, projekt ustawy o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych z druku nr 1077, jest projektem wypracowanym właśnie w kategorii pewnego konsensusu, szukania dobrych rozwiązań. Wspólnie z panem marszałkiem Szymonem Hołownią, z Polską 2050, złożyliśmy ten projekt, podpisaliśmy się pod nim jako Polskie Stronnictwo Ludowe, jako Trzecia Droga, bo podobnie jak przy ustawie incydentalnej, którą także zgłaszaliśmy, wypracowaliśmy tak samo rozwiązania i przy tym projekcie szukamy rozwiązań, które są w danych czasach, w danym momencie niezwykle istotne. Tak podchodzimy do tego problemu.

    Dzisiaj nasze członkostwo w Unii Europejskiej, we Wspólnocie także na tej sali bardzo mocno wybrzmiało. Pokazaliśmy, że szukamy wspólnoty, szukamy sojuszy. Naprawdę to, że jesteśmy w Unii Europejskiej, nawet porównując się pod względem gospodarczym, pod względem środków europejskich, inwestycji, zmiany infrastruktury, pokazuje, jak istotna jest silna, mocna Europa, Wspólnota Europejska. To, że także dzisiaj mówimy o budowaniu naszej obronności, naszego współdziałania przy różnych zagrożeniach, pokazuje, że tego typu zapis, który tutaj złożyliśmy, jest niezwykle istotny. To pokazuje, że chcemy także odnieść się do tego, szukając rozwiązania jako projektodawcy, aby umocnić tak naprawdę stronę społeczną. Bo wydaje nam się, szukając tego rozwiązania, tej procedury, że te przepisy, które są dzisiaj, o wyjściu Polski z Unii Europejskiej, są jednak nieadekwatne do rangi i skutków tej decyzji, która mogłyby być podejmowana.

    Podkreślamy tu, na tej sali, bardzo mocno i bardzo często: silna Polska w silnej Europie, silna Polska w silnej Unii Europejskiej, silna Wspólnota. Myślę, że dzisiaj dla nas wszystkich powinien to być klucz, klucz do tego rozwiązania, które złożyliśmy jakiś czas temu wspólnie z Polską 2050, z panem marszałkiem Szymonem Hołownią, z którym osobiście tak naprawdę złożyliśmy ten projekt tutaj, w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.

    Uważam, że to są potrzebne zapisy, potrzebne rozwiązania. Idziemy w dobrym kierunku, umacniamy także zasadę suwerenności narodu, wynikającą z art. 4 konstytucji. Bo w myśl art. 1 to właśnie Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. A to do narodu należy władza, głos decydujący. Uważam, że tego rozwiązania należy szukać właśnie w tym zapisie. W pełni go popieramy, uważamy, że jest on bardzo istotny, bardzo potrzebny. Dzisiaj sytuacja geopolityczna pokazuje, że jest to przemyślane, potrzebne i przyszłościowe rozwiązanie, które warto jak najbardziej poprzeć. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia