10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
20. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych (druk nr 1077).
Poseł Mirosław Adam Orliński:
Szanowna Pani Marszałek! Wielce Szanowni Państwo! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko. Po części wyraziłem je jako poseł wnioskodawca, ponieważ jako PSL - Trzecia Droga wspólnie z Polską 2050 podpisaliśmy się pod tym rozwiązaniem.
Szanowni Państwo! Ustawa o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych wprowadza tak naprawdę dwie zmiany. Tak jak tutaj było wielokrotnie mówione, pierwsza dotyczy przedłożenia prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej projektu decyzji o wystąpieniu z Unii Europejskiej, które jest dokonywane po uzyskaniu zgody uchwalonej w referendum ogólnokrajowym. Druga zmiana dotyczy tego, że ratyfikacja umowy międzynarodowej określającej warunki wystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej z Unii Europejskiej wymaga zgody uchwalonej w referendum ogólnokrajowym.
Rzeczywiście celem projektowanej nowelizacji jest szczegółowe uregulowanie trybu wyjścia Polski z Unii Europejskiej, o czym mówiliśmy i na konferencjach, i na spotkaniach z mieszkańcami, ze społeczeństwem. Tak jak powiedział przewodniczący Paweł Śliz, ogromna część społeczeństwa dostrzega to, że silna Polska w silnej Unii Europejskiej, w silnej Europie, w silnej wspólnocie jest dzisiaj kluczem do naszego bezpieczeństwa, do rozwoju. Nie mówimy już tylko i wyłącznie, jak mówiliśmy, wstępując do Unii Europejskiej, o tych słynnych czterech swobodach, o swobodzie przepływu towarów, usług, osób i kapitału. Mówimy dzisiaj także o kwestii bezpieczeństwa, bezpieczeństwa społeczeństwa, naszego bezpieczeństwa militarnego. Próbujemy też ujednolicić różne procedury, które obowiązują np. w zakresie obronności, szukamy pewnego kompromisu. Są przecież organizowane szczyty dowódców w ramach Unii Europejskiej, w ramach współdziałania. To pokazuje dzisiaj, także tutaj, ten moment, który kreuje geopolityka. Nasza rzeczywistość, codzienna pragmatyka pokazuje, że dyskusja nad tego typu zabezpieczeniem jest niezwykle potrzebna, konieczna.
Szanowni Państwo! To docenienie także roli narodu, zasady suwerenności narodu, która wypływa wprost z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. Chodzi o oddanie referendum ogólnokrajowego w ręce obywateli, o czym mówił także poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Bliźniuk. Chodzi także o to, że wzbudzanie tych emocji, często skrajnych, w jednej partii, w drugiej partii może być niestabilnym gwarantem tego, że decyzje podejmowane tutaj nie będą decyzjami pochopnymi. Widzimy na arenie europejskiej, na arenie ogólnoświatowej, że bardzo często chwilowe emocje, interesy decydują o pewnych stosunkach, o pewnych działaniach. Jest tak nawet tutaj, w Europie. Chcemy tym zapisem zagwarantować nam wszystkim jako mieszkańcom, jako obywatelom pewną stabilność, wzmocnienie rangi narodu, decyzji podejmowanych przez niego, co, tak jak mówiłem, wypływa wprost z art. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Jako Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga, a także jako wnioskodawcy, w pełni popieramy ten projekt. Jest on, jak uważamy, bardzo potrzebny i naprawdę słuszny, jeśli chodzi o społeczny interes, który zawsze staramy się, idąc w centrum jako Trzecia Droga, jako Polska 2050, jako Polskie Stronnictwo Ludowe, właśnie w porozumieniu, słuchając obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiać w tych projektach, które składamy. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia