10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
20. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych (druk nr 1077).
Poseł Łukasz Litewka (tekst niewygłoszony):
Szanowna Pani Marszałek! W imieniu Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec ustawy o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych.
Projekt ustawy przewiduje jedną zmianę w ustawie z dnia 14 kwietnia 2020 r. o umowach międzynarodowych, a dokładnie wprowadza się w nim zmiany polegające na dodaniu przepisu, na podstawie którego decyzję o wyjściu Polski z Unii Europejskiej podejmuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej po wcześniejszym referendum ogólnokrajowym.
Zamysł tej zmiany, w której chodzi o poszanowanie zasad suwerenności narodu i dążenie do tego, by to społeczeństwo podjęło decyzję o wypowiedzeniu traktatów unijnych, a nie by ta decyzja została podjęta tylko na podstawie większości głosów w Sejmie, jak wskazuje obecna ustawa, w pełni rozumiemy, natomiast uważamy, że nie można w drodze ustawy regulować, kiedy przeprowadzone zostanie referendum. Tylko Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje możliwość organizowania referendum.
Wiemy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje nad nową ustawą o umowach międzynarodowych. Liczymy na to, że zostaną w niej określone szczegółowe procedury i tryb wyjścia Polski z UE, zgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz prawem określonym w traktatach unijnych.
Jako klub parlamentarny Lewicy opowiadamy się za dalszymi pracami nad ustawą. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia