10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
21. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa (druk nr 965).
Poseł Janusz Kowalski:
Dziękuję.
Pani Marszałek! Szanowni Państwo! Karol Nawrocki mówi wprost: podatki powinny być niskie, proste i prorodzinne. Dlatego Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość oczywiście popiera tę propozycję Konfederacji. (Oklaski)
(Poseł Adam Luboński: Dlatego zrobiliście 9-procentową składkę zdrowotną.)
Ta propozycja Konfederacji jest propozycją, która idealnie wpisuje się w propozycję Prawa i Sprawiedliwości, która niestety została kilka miesięcy temu przez tę koalicję, niestety koalicję źle działającą dla Polski, koalicję 13 grudnia odrzucona. Przecież to my, szanowni państwo, jako Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy to zaproponowaliśmy. Dlatego mamy dalej idącą propozycję dla Polaków - i dotrzymamy naszego zobowiązania, jak wkrótce, mam nadzieję, ten rząd obalimy po zwycięstwie Karola Nawrockiego - aby generalna zasada skrócenia terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych z 5 lat do 3 lat obowiązywała jak najszybciej i dotyczyła nie tylko przedsiębiorców, ale również osób fizycznych. To jest zobowiązanie Prawa i Sprawiedliwości, Parlamentarnego Zespołu Proste Podatki.
Mieliśmy projekt ustawy, niestety nie mieliśmy szczęścia, bo Ministerstwo Finansów, które zajmuje się blokowaniem pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości, nie miało czasu, żeby zająć się bardzo ważnym projektem ustawy Prawa i Sprawiedliwości w sprawie skrócenia terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Tak samo jak Ministerstwo Finansów, które zajmuje się blokowaniem pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości, nie miało czasu, żeby zająć się ulgami prorodzinnymi Prawa i Sprawiedliwości. Nawet blokuje ulgi dla rodzin wielodzietnych 4+.
Szanowni Państwo! Chcieliśmy zwiększyć możliwość zwolnienia z 85 tys. do 120 tys. Andrzej Domański, który blokuje pieniądze dla PiS, nie znalazł nawet chwileczki, żeby się nad tym pochylić. Dlatego Karol Nawrocki zgłosił najbardziej kompletny zespół ustaw dotyczących podatków w tej kampanii wyborczej. Chce przede wszystkim PIT-u 0% dla wszystkich polskich rodzin, które mają co najmniej dwoje dzieci. Chodzi o to, żeby każdy rodzic był zwolniony z podatku do kwoty 140 tys. zł rocznie. To jest rewolucyjna propozycja Karola Nawrockiego. Będziemy zachęcać wkrótce, kiedy ten nieudolny rząd upadnie po zwycięstwie Karola Nawrockiego, najpóźniej 1 czerwca, do poparcia tej propozycji.
Ale, szanowni państwo, w kontekście Konfederacji złożyliśmy również przez Karola Nawrockiego pewną deklarację, że chcemy, aby w ciągu kilku miesięcy po zwycięstwie Karola Nawrockiego przygotować i zgłosić tutaj do Sejmu...
(Poseł Rafał Kasprzyk: Karola Nawrockiego.)
...nowe ustawy o PIT, CIT i VAT. To będą proste ustawy, szanowni państwo, nie po kilkaset stron czy nawet kilka tysięcy stron. Ustawa o podatku dochodowym razem z tymi wszystkimi rozporządzeniami, zarządzeniami to jest ponad 2 tys. stron. Ustawa dotycząca VAT to prawie 900 stron. Ustawa o CIT - ponad 700. My chcemy prostych ustaw, tego, czego ci ludzie nigdy nie potrafią zrobić, bo oddają kompetencje Brukseli, chcą, żeby tam szły podatki. A my, szanowni państwo, działamy dla polskich rodzin.
Dlatego zdecydowanie Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość popiera właśnie ten tok myślenia Karola Nawrockiego. Jeszcze raz powtarzam: podatki powinny być proste, niskie i prorodzinne.
(Poseł Adam Luboński: Takie, jakie były.)
Chcemy mówić również o tym. Mam nadzieję, że będzie ta nasza propozycja, którą ten nieudolny rząd odrzucił, ponieważ minister finansów nie znalazł czasu na zapoznanie się z rewolucyjnym pomysłem, aby podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców był proinwestycyjny. Jeśli inwestujesz, to nie płacisz przez najbliższe 10 lat podatku od nieruchomości. Oni nawet ogrodzenia chcą opodatkowywać. Wszystkim przedsiębiorcom teraz zwiększają podatek od nieruchomości. Wprowadzili taki bubel od 1 stycznia 2025 r. Nikt tej ustawy, tych definicji budowli, budynków, urządzeń technicznych nie rozumie. Wy nawet tego nie rozumiecie. Komentujecie, ale nic o tym nie wiecie, bo zawsze z ChatGPT czytacie te wszystkie swoje wypowiedzi, które są dokładnie takie same.
(Poseł Adam Luboński: Uuu... Już wiemy, z czego korzystasz.)
Przychodzi jeden poseł, drugi poseł, trzeci poseł, czwarty poseł i wszyscy czytacie dokładnie to samo z tych wszystkich komputerków, ChatGPT itd. Zacznijcie chociaż raz myśleć. Myśleć po polsku i o polskich rodzinach. Tak jak Karol Nawrocki, który, jeszcze raz powtarzam, mówi, że podatki powinny być niskie, proste i prorodzinne.
(Poseł Adam Luboński: Macie geniusza w swojej kadrze.)
Popieramy zdecydowanie tę propozycję. I mam nadzieję, że ta koalicja, akurat ze względu na okres przedwyborczy, nie uchyli ani nie odrzuci w pierwszym czytaniu tej propozycji.
Ale niestety mam złą informację dla Konfederacji. Oni mrożą nasze propozycje podatkowe na poziomie komisji.
(Głos z sali: Nie ten projekt.)
Już kilka miesięcy czekamy na rewolucyjne rozwiązania, takie chociażby jak rewolucja w zakresie podatku Belki. Chcemy zwolnić z podatku Belki wielu polskich emerytów, którzy, szanowni państwo, inwestują w akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych. A Karol Nawrocki proponuje w ogóle zwolnienie z podatku Belki do 140 tys. zł oszczędności Polaków, m.in. emerytów, rencistów. Wy jaką macie propozycję? Żadnej nie macie propozycji, tylko siedzicie i ChatGPT tutaj czytacie.
(Głos z sali: Ha, ha, ha!)
Szanowni Państwo! Jeszcze raz. Karol Nawrocki mówi: podatki muszą być niskie, proste i prorodzinne. Dla was jest to obce, dla nas nie. Prawo i Sprawiedliwość wygra. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia