10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
21. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa (druk nr 965).
Poseł Rafał Kasprzyk:
Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Najpierw w zasadzie tylko jedno zdanie na temat występu pana Kowalskiego, któremu Sejm pomylił się z występem stand-upowym. Jego słowa tutaj wyprzedziły jego sławioną inteligencję. Naprawdę żal, że marnuje się taki talent.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
(Poseł Adam Luboński: Pani marszałek.)
Pani marszałek, przepraszam najmocniej.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przedstawiony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa budzi w naszym klubie poważne wątpliwości, które skłaniają nas do opowiedzenia się za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Sejmu projekt został skierowany do organizacji samorządowych w celu uzyskania opinii oraz do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Niemniej nie odnotowano szerokich konsultacji społecznych z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, w tym przedstawicieli przedsiębiorców, doradców podatkowych czy organizacji pozarządowych. Brak takiego dialogu może prowadzić do uchwalenia przepisów oderwanych od realiów gospodarczych i potrzeb obywateli.
Proponowane skrócenie terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych z 5 do 3 lat dla podatników przesyłających księgi podatkowe drogą elektroniczną w terminie składania deklaracji może prowadzić również do nierównego traktowania. Podatnicy, którzy z różnych przyczyn nie korzystają z elektronicznej formy przesyłania ksiąg, będą podlegać dłuższemu okresowi przedawnienia. Taka dysproporcja może być uznana za niezgodną z zasadą równości wobec prawa.
Rozszerzenie kompetencji organów podatkowych w zakresie czynności sprawdzających bez precyzyjnego określenia granic tych uprawnień stwarza ryzyko nadużyć. Może to prowadzić do zwiększenia obciążeń administracyjnych dla podatników oraz do naruszania ich praw, zwłaszcza w sytuacjach, gdy organy podatkowe będą żądać dodatkowych dokumentów poza oficjalnymi procedurami. Wprowadzenie obowiązku korekty ksiąg podatkowych na żądanie organów podatkowych bez jednoznacznie określonych procedur i terminów może prowadzić do niepewności prawnej.
Mając na uwadze powyższe argumenty, Klub Parlamentarny Polska 2050 opowiada się za odrzuceniem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa w pierwszym czytaniu. Uważamy, że ewentualne zmiany w systemie podatkowym powinny być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi oraz dogłębną analizą ich skutków dla gospodarki i obywateli. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia