10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
21. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa (druk nr 965).
Poseł Mirosław Adam Orliński:
Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga przedstawię stanowisko odnośnie do projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa, druk nr 965.
Tak jak już tutaj było powiedziane, rzeczywiście projektodawcy przedstawiają cel wydania tego projektu jako skrócenie tego okresu z 5 do 3 lat, dodanie nowego rodzaju czynności sprawdzających, których dokonują organy podatkowe I instancji, mających na celu sprawdzenie terminowości oraz formalnej poprawności ksiąg podatkowych przesyłanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a także ustanowienie dodatkowej, nowej procedury, zgodnie z którą w razie stwierdzenia, że księga podatkowa zawiera dane, których poprawność budzi wątpliwości, organ podatkowy będzie zobowiązany zwrócić się do składającego księgę podatkową o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których dane zawarte w księdze podatkowej podaje się w wątpliwość.
Szanowni Państwo! Obecnie zgodnie z obowiązującą ustawą podatkową - Ordynacja podatkowa z 1997 r. zasadą jest, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Tutaj, tak jak mówiłem, jest przedstawienie tego terminu i zmiana tego terminu na okres 3 lat. Projekt przewiduje wprowadzenie właśnie krótszego okresu, po upływie którego zobowiązania podatkowe ulegają przedawnieniu.
Szanowni Państwo! Odniosę się do tego, co powiedziała pani poseł z Koalicji Obywatelskiej, poseł Rafał z Polski 2050. Rzeczywiście wiemy, także z informacji ministra finansów, że tego typu projekty, cały system podatkowy należy kreować jednak wspólnie, w porozumieniu. My, jako koalicja rządowa, chcemy brać za to odpowiedzialność, chcemy ten system, także podatkowy, dostosowywać do pewnych zmian. W związku z tym została dzisiaj powołana przez Sejm specjalna komisja sejmowa dotycząca deregulacji. Wiemy, że ona się ukonstytuowała, będzie funkcjonować. Mamy podobne sytuacje w komisji gospodarki, gdzie różne projekty dokonujące zmiany w szerokich aspektach prawa gospodarczego, prawa podatkowego często się na siebie nakładają. To wszystko w naszej opinii musi koordynować minister finansów. Powinien on mieć w ramach koalicji rządowej decydującą rolę, aby te wszystkie projekty, mówiąc kolokwialnie, spinały się w tym systemie podatkowym.
Wiemy z deklaracji Ministerstwa Finansów - jest tutaj pan minister - że tego typu działania są przygotowywane, tego typu rozwiązania są przygotowywane, dlatego jako Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga popieramy stanowisko klubu Koalicji Obywatelskiej, które zostało złożone, za odrzuceniem tego projektu. Wierzymy, że deregulacje, które będziemy przyjmować, nad którymi będzie pracowała także dzisiaj powołana komisja sejmowa, będą zawierały także pozytywne rozwiązania w systemie podatkowym przygotowane we współpracy z ministrem finansów. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia