10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
21. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa (druk nr 965).
Poseł Dariusz Wieczorek:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu Lewicy w sprawie druku nr 965, tj. projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa.
Przyznam się szczerze, że rzeczywiście trzeba się odnieść do słów przedstawiciela PiS-u, do tego, co mówił tutaj pan poseł Kowalski, bo przyznam się szczerze, że jak z ust przedstawiciela PiS-u słyszymy o uproszczeniach podatkowych, słyszymy o zmianach, słyszymy o tym, że teraz podatki będą łatwe, przyjemne, proste, to możemy tylko zapytać, co robiliście przez te 8 lat waszych rządów. (Oklaski) Bo przypomnę tylko, że podnieśliście albo wprowadziliście nowe 22 podatki w Polsce.
Przypomnę tylko, że wasz słynny Polski Ład kosztował podatników dodatkowe 90 mld zł, bo tyle w tych różnych daninach trzeba było zapłacić. Płacili to ci, którzy byli na umowie o pracę, płacili przedsiębiorcy. 90 mld więcej ściągaliście w podatkach, więc dajcie już spokój z mówieniem, że teraz to wszystko się uprości, będzie ładnie, pięknie, bo dzisiaj widzieliśmy dyskusję dotyczącą tej słynnej składki zdrowotnej. Przecież to nie myśmy, jako koalicja 15 października, wprowadzali 9-procentową składkę zdrowotną płaconą, nie wiem, od sprzedanego samochodu. To przecież ta składka zdrowotna doprowadziła do totalnego bałaganu i zmniejszenia podatku PIT z 17% do 12%. Jak się zorientowali później wszyscy, to nawet na tej podstawie możecie sobie na jedną rzecz zwrócić uwagę jako ci, którzy rządzili przez 8 lat, jak nas oszukiwaliście. PIT - 17%, składka zdrowotna - 9%.
(Poseł Agnieszka Anna Soin: PIT - 12%.)
Zorientowaliście się, że będzie bardzo poważny problem, więc zmniejszyliście go do 12%. Ale jak do 12% dodamy jeszcze 9%, no to nagle okaże się, że tych podatków wychodzi 21%. Tak więc zamiast zmniejszania, było zwiększanie i co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
Natomiast jeżeli chodzi o projekt ustawy, to co do tego pewnie wszyscy się zgadzamy, że też chcielibyśmy uproszczenia całego systemu, ale nie robi się tego w taki sposób. Nie można wyjąć jakiegoś jednego elementu i sobie tylko nad nim pracować, bo cały ten system podatkowy wymaga absolutnie głębokich zmian, i co do tego nie ma wątpliwości. Wiemy, że Ministerstwo Finansów i różne zespoły, o których wnioskodawcy mówili, będą nad tym pracować, bo to jest element, który rzeczywiście trzeba uporządkować. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
Ja trochę tylko jestem zaskoczony, jak widzę, kto jest wnioskodawcą. Tu nie padły kwestie dotyczące wyborów prezydenckich, ale jak mówię, sama idea upraszczania, zmniejszania tej kontroli jest jak najbardziej słuszna, tylko że wnioskodawcy, jak widzę, ci, którzy są podpisani, są za tym, żeby podatków w Polsce nie było. Tak więc właściwie po co zmieniać dzisiaj jakieś kwestie kontrolne? Jak nie ma podatków, to nie ma czego kontrolować.
Przypomnę przecież, że to Konfederacja mówi, że będziemy sobie mieli finansowanie służby zdrowia z pieniędzy prywatnych, że nie będzie PIT-ów, CIT-ów, VAT-u, że nie wiadomo, skąd będziemy brali pieniądze na kwestie publiczne, że nie będziemy utrzymywali szkół wyższych, niech każdy sobie płaci za studia. Więc cieszę się, że jest myślenie o tym, jak to zrobić, jak to uprościć, ale nie można tego robić tak punktowo. My dzisiaj na poważnie musimy usiąść, prace już w tej chwili trwają i pewnie jak te dokumenty będą gotowe, to będzie okazja do tego, żeby również o tym rozmawiać. Bo ewidentnie to jest niesprawiedliwość w takim kontekście, że nie możemy jednej grupie dawać innych warunków, a innym podatnikom utrzymać te okresy dłuższe, bo to jest po prostu niesprawiedliwe i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dlatego czując te intencje, które idą w dobrą stronę, będziemy za tym, żeby odrzucić ten projekt ustawy na tym etapie i wrócić z tym tematem (Dzwonek), jak już będzie gotowa całościowa reforma systemu podatkowego w Polsce. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia