10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
21. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa (druk nr 965).
Poseł Witold Tumanowicz:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przysłuchując się tutaj tej debacie i głosom koalicji, zauważam totalne niezrozumienie tej ustawy. Jeśli chcecie dodatkowych konsultacji z organizacjami pracodawców, to zamiast odrzucać ten projekt w pierwszym czytaniu, po prostu zaproście ich na posiedzenie komisji i zapytajcie o zdanie. Projekt powstawał we współpracy ze środowiskami pracodawców i to są ich postulaty.
Chciałbym zwrócić uwagę, że poseł Wieczorek powiedział o tym, że nie można tworzyć ustawy dotyczącej wycinka prawa, bo cały system jest do zmiany. Zgadzam się co do tego, że system jest do zmiany, ale to wcale nie oznacza, że trzeba odrzucać projekt, który punktowo zmienia prawo na lepsze. Tym bardziej, że przecież dopiero co zajmowaliśmy się na tym posiedzeniu Sejmu uchwałą o zmianie nazwy jednej z komisji. Mamy oczywiście projekty większe i mniejsze. Naprawdę nie powinno to być argumentem za odrzuceniem danej ustawy.
Tak naprawdę projekt zmiany ustawy - Ordynacja podatkowa wprowadza zmiany, jeśli chodzi o terminy dotyczące zobowiązań podatkowych oraz rozszerzenie czynności sprawdzających. Główne założenia obejmują właśnie skrócenie terminu przedawnienia do 3 lat dla podatników przesyłających księgi podatkowe drogą elektroniczną oraz wprowadzenie nowych czynności sprawdzających mających na celu szybszą weryfikację poprawności ksiąg podatkowych. Rzetelni przedsiębiorcy powinni być nagradzani większym zaufaniem. Na tym polega pomysł na ten projekt.
Nie jest tak, że przedsiębiorcy, którzy tak nie robią, będą mieli jakieś wydłużone okresy. Będą mieli te same, co obecnie. Chcemy tą ustawą nagrodzić tych, którzy rzeczywiście rzetelnie wypełniają swoje obowiązki. Na tym to polega. Obecnie przedawnienie następuje po 5 latach, co może prowadzić do przedłużających się postępowań. Skrócenie tego termin usprawni działanie administracji skarbowej i zwiększy przewidywalność systemu podatkowego. Dzięki tym zmianom zmniejszy się liczba kontroli, a jednocześnie zwiększy pewność prawa i zaufanie do organów państwa wśród podatników, zwłaszcza tych prowadzących działalność gospodarczą.
Istotną zmianą jest wprowadzenie procedury korekty w przypadku błędów w księdze, co pozwoli organom podatkowym na szybkie wykrywanie i poprawianie nieścisłości bez konieczności wszczynania kontroli. Jeśli dane w księdze będą budzić wątpliwości, to podatnik zostanie wezwany do ich skorygowania i złożenia wyjaśnień, dzięki czemu uniknie formalnego postępowania i finalnie sankcji podatkowych. Ostatecznie chyba zależy nam na tym, żeby po prostu wszyscy uczciwie się rozliczali, a nie na tym, żeby byli tylko i wyłącznie łapani na jakichś poszczególnych błędach. To rozwiązanie zwiększy przejrzystość systemu podatkowego i zmniejszy liczbę niepotrzebnych kontroli.
Podsumowując, projekt ten przyczyni się do poprawy efektywności administracji skarbowej oraz zmniejszenia liczby nieuzasadnionych kontroli podatkowych. Uczciwi podatnicy skorzystają z większej przewidywalności prawa, co pozytywnie wpłynie na warunki prowadzenia działalności gospodarczej.
Po wysłuchaniu tych głosów mimo wszystko zachęcam do poparcia tego projektu i pracy nad tą ustawą, dlatego że naprawdę chodzi o to, aby jak najszybciej weszła ona w życie, żeby jak najszybciej ulżyć polskim przedsiębiorcom - o to apeluję. Nie odrzucajcie tej ustawy. Pracujmy nad nią. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia