10. kadencja, 31. posiedzenie, 2. dzień (20-03-2025)
Oświadczenia.
Poseł Barbara Bartuś (tekst niewygłoszony):
Oświadczenie poselskie w sprawie upamiętnienia Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil w 130. rocznicę urodzin
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Dziś przypada 130. rocznica urodzin gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil, jednego z najwybitniejszych bohaterów walki o wolność Polski. Urodził się on 20 marca 1895 r. w Krakowie, w sercu Małopolski - ziemi, która przez wieki wydawała na świat patriotów gotowych oddać życie za ojczyznę.
Od najmłodszych lat był związany z działalnością niepodległościową - wstąpił do Związku Strzeleckiego, a następnie walczył w Legionach Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. W obronie odrodzonej Rzeczypospolitej bił się w wojnie polsko-ukraińskiej oraz polsko-bolszewickiej, wykazując się niezwykłą odwagą. Za męstwo odznaczony został Orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.
Gdy we wrześniu 1939 r. Niemcy i Sowieci dokonali IV rozbioru Polski, ponownie stanął do walki. Przedostał się na Zachód, lecz już rok później, kierowany patriotyzmem, wrócił do okupowanej ojczyzny. Jako oficer Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej, stanął na czele Kedywu, organizując akcje dywersyjne i sabotażowe przeciwko Niemcom. To on przygotowywał struktury podziemia do dalszej walki po wkroczeniu Sowietów, tworząc organizację ˝NIE˝, ˝Niepodległość˝.
Po wojnie, w 1945 r., przypadkowo aresztowany przez NKWD, pod fałszywym nazwiskiem trafił na zesłanie do sowieckich łagrów. Przez 2 lata był zmuszany do katorżniczej pracy. W 1947 r. powrócił do Polski. Wierząc, że może prowadzić normalne życie, ujawnił się przed komunistycznymi władzami. Zamiast wolności spotkały go jednak aresztowanie, brutalne przesłuchania i oskarżenia o fikcyjne dowodzenie organizacją terrorystyczną oraz współpracę z Niemcami.
W rzeczywistości jego jedyną ˝winą˝ była niezłomna walka o wolną Polskę. 16 kwietnia 1952 r. został skazany na śmierć, a 24 lutego 1953 r. - stracony przez powieszenie w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Jego ciało potajemnie pogrzebano w nieznanym miejscu. Do dziś nie odnaleziono jego szczątków.
Dopiero w III Rzeczypospolitej przywrócono mu należną cześć. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego, przywracając mu miejsce w panteonie polskich bohaterów.
Generał Nil to symbol walki o wolność i ofiary komunistycznego terroru. Przez lata władza ludowa próbowała wymazać jego nazwisko z historii. Dziś naszym obowiązkiem jest mówić o nim głośno - dla młodego pokolenia, które powinno znać prawdziwych bohaterów, ale i dla tych starszych, którym komuniści odebrali możliwość poznania prawdy.
Cześć i chwała bohaterom!
Przebieg posiedzenia