10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)

1. punkt porządku dziennego:

Informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie prewencyjnych działań resortu związanych z przeciwdziałaniem wystąpieniu wirusa pryszczycy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Piotr Kandyba:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo Ministrowie! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Koalicji Obywatelskiej w sprawie działań prewencyjnych związanych z przeciwdziałaniem wystąpieniu wirusa pryszczycy w Polsce.

    Przede wszystkim należy podkreślić, że jak wynika z tego, co słyszeliśmy, pryszczycy w Polsce nie ma. Po zidentyfikowaniu ognisk choroby na Słowacji i na Węgrzech, w porozumieniu z odpowiednimi służbami naszych południowych sąsiadów, jak też z właściwymi organami Unii Europejskiej, przystąpiono do działań kontrolnych i zapobiegawczych. Jak ważny to temat, niech świadczy fakt, że w Polsce mamy ponad 6,3 mln sztuk bydła i 8,8 mln sztuk świn, a te dwa gatunki - oraz owce i kozy - są najbardziej wrażliwe na zarażenie pryszczycą. Co prawda okres inkubacji może wynieść nawet do 14 dni, ale zakażenie potrafi szerzyć się nawet w przeciągu 24 godzin, dlatego tak ważne były szybkie i zdecydowane działania naszych służb skupione na prewencyjnej dezynfekcji i kontroli.

    Podjęto działania na granicy polsko-słowackiej, polsko-czeskiej oraz na granicy z Niemcami. Ustalono jasne formy współpracy Inspekcji Weterynaryjnej ze służbami mundurowymi: Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Strażą Graniczną i Krajową Administracją Skarbową przy zabezpieczeniu granic. Wprowadzono dezynfekcję pojazdów przewożących zwierzęta parzystokopytne. Przejazd samochodów możliwy jest jedynie przez przejścia, na których znajdują się bramki dezynfekcyjne. Obowiązuje dezynfekcja butów i rąk kierowcy oraz konwojenta zwierząt. Wprowadzono też patrole Policji i Straży Granicznej na drogach, którymi możliwy jest przejazd samochodów ciężarowych, a które omijają miejsca dezynfekcji. Jednocześnie wprowadzono śledzenie przesyłek ze Słowacji i z Węgier i kontrole PLW w każdym zakładzie - gospodarstwo, miejsce gromadzenia czy pośrednik - do którego trafiają zwierzęta ze Słowacji lub z Węgier.

    Na ten moment wiele badań i próbkowania, które wykonuje się na okoliczność potwierdzenia występowania pryszczycy, nie zidentyfikowało żadnego ogniska choroby w Polsce. Uprawniony do tych badań Państwowy Instytut Weterynaryjny wykonuje obecnie ok. 1 tys. testów tygodniowo. Możliwości badawcze to ok. 5 tys. testów tygodniowo, a gdyby zaszła potrzeba, liczbę tę można podwoić dzięki dodatkowej kadrze z innych ośrodków. W informacji wskazany jest także szereg już przygotowanych działań i procedur na wypadek wystąpienia ogniska choroby w kraju.

    W tym miejscu dziękuję ministrowi rolnictwa i jego kadrze oraz głównemu lekarzowi weterynarii i podległym mu służbom za szybkie i zdecydowanie działanie mające na celu niedopuszczenie do pojawienia się tej strasznej choroby w Polsce. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia