10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (druki nr 950 i 1126).
Poseł Joanna Frydrych:
Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zwrócę do mojego przedmówcy. Zanim PiS zacznie cokolwiek krytykować, niech sobie przypomni aferę wizową, bo to dzięki rządowi PiS-u na nielegalnych wizach przyjechało do Polski mnóstwo cudzoziemców pod pozorem zatrudnienia czy studiowania. Ale do rzeczy.
W imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu w sprawie sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Dziś stoimy przed bardzo istotną zmianą w naszym porządku prawnym, nowelizacją, na którą od dawna czekali zarówno pracodawcy, jak i specjaliści w dziedzinach wymagających wysokich kwalifikacji. Omawiany projekt zawarty w druku nr 950 ma na celu ustanowienie jasnych, czytelnych procedur uzyskiwania zezwoleń na pracę i pobyt czasowy dla osób o wysokich kwalifikacjach. Przepisy te stanowią implementację unijnej dyrektywy dotyczącej zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych pracowników. Jak państwo doskonale pamiętają, przepisy te powinny zostać wdrożone już w listopadzie 2023 r. Dziś nadrabiamy te zaległości, które pozostawił nam rząd PiS-u. W przeciwieństwie do wcześniejszych regulacji, wręcz pozornych regulacji kryteria dotyczące procesu zatrudniania cudzoziemców o wysokich kwalifikacjach, które wprowadzamy, są przejrzyste i precyzyjne. To nie tylko kwestia dostosowania do europejskich regulacji, ale również kluczowy element strategii rozwoju naszego rynku pracy i gospodarki. Należy bowiem zagwarantować, że osoby przyjeżdżające do Polski rzeczywiście posiadają kompetencje potrzebne w sektorach wymagających specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Ta nowelizacja ma również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. Niejasne procedury i brak skutecznych mechanizmów weryfikacji w przeszłości doprowadziły do sytuacji, w której pod pretekstem zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników do kraju trafiały osoby niemające związku z rynkiem pracy, którym tylko i wyłącznie zależało na uzyskaniu wizy. Po doświadczeniach związanych z procederem ˝Poland. Business Harbour˝, do którego nikt nie chce się przyznać, oczywiste stało się, że musimy stworzyć czytelny i transparentny system rekrutacji specjalistów spoza Unii Europejskiej. Dlatego projekt ustawy wprowadza szczegółowe uregulowania dotyczące dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe kandydatów i spełnianie innych warunków wymaganych w konkretnych przypadkach określonych w ustawie. Dodatkowo przewiduje nowe regulacje dotyczące odmowy wszczęcia postępowania w sprawach zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, cofnięcia takiego zezwolenia oraz okresu, w którym posiadacz niebieskiej karty Unii Europejskiej może pozostawać bez pracy bez ryzyka utraty zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Nowe przepisy wprowadzają zmiany dotyczące kwestii łączenia rodzin, wydawania kart pobytu i procedury zobowiązań do powrotu, a także ustaw szczegółowych, np. dotyczących różnych samorządów zawodowych. Uregulowaniu podlegają także obowiązki, zadania i procedury postępowania administracji państwowej uczestniczącej w tym procesie.
Podsumowując, chciałabym powiedzieć, że wprowadzenie tych regulacji to krok ku nowoczesnemu, sprawiedliwemu i bezpiecznemu rynkowi pracy. Dzięki nim Polska stanie się atrakcyjniejszym miejscem dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą mogli realnie przyczynić się do rozwoju naszej gospodarki. To decyzja, która przyniesie korzyści zarówno pracodawcom, jak i wszystkim obywatelom. W imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska wnoszę o przyjęcie sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia