10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)

2. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (druki nr 950 i 1126).

Poseł Adam Dziedzic:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zanim przejdę do sprawozdania, powiem, że z uwagą wysłuchałem wypowiedzi przedmówcy, posła PiS-u odnoszącej się do rynku pracy, dostępu do rynku pracy, przemyślanych inwestycji. Podam trochę danych statystycznych dla przypomnienia, panie pośle. W latach 2018-2023 Polska wydała 6,4 mln wiz, z czego 3,8 mln to były wizy pracownicze. Mówimy o przemyślanych inwestycjach. Jak rozumiem, Olefiny, Płock i miasteczka dla obcokrajowców były przemyślane i byli tam sami fachowcy z Europy. Mówię to tylko na marginesie. Różnimy się właśnie tym, że przypominamy o takich sprawach, a jednocześnie wprowadzamy nowe rozwiązania.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw zawartego w druku nr 950. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Dotyczy w szczególności dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Jest to inicjatywa niezwykle ważna dla przyszłości polskiego rynku pracy i gospodarki. Przedsiębiorcy od lat alarmują o brakach kadrowych nie tylko w kluczowych sektorach gospodarki takich jak nowe technologie, inżynieria czy medycyna, ale również w takich zawodach, w takich sektorach jak rolnictwo. Polska musi stać się konkurencyjna w przyciąganiu wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

    Projekt wprowadza rozwiązania, które uproszczą procedury administracyjne, skrócą czas oczekiwania na decyzje i dostosują polskie regulacje do standardów europejskich. Dzięki temu nasz kraj stanie się atrakcyjniejszy dla ekspertów, którzy mogą realnie przyczynić się do rozwoju gospodarczego. Wprowadzenie nowych kategorii takich jak mobilność krótkoterminowa i długoterminowa umożliwi osobom posiadającym niebieską kartę UE łatwiejsze przemieszczanie się pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W dzisiejszym świecie, w którym mobilność jest kluczowym elementem rynku pracy, takie rozwiązania są niezbędne, aby Polska mogła konkurować z innymi krajami o jak najlepsze talenty. Warto podkreślić, że niebieska karta nie tylko przyciąga wysoko wykwalifikowanych specjalistów, ale również umożliwia ich rozwój zawodowy, co bezpośrednio przekłada się na wzrost innowacyjności naszej gospodarki.

    Najważniejsze rozwiązania zawarte w tym projekcie to m.in. nałożenie obowiązku przyjęcia rozwiązań prawnych dotyczących kwestii wjazdu, praw oraz udzielania zezwoleń pobytowych do celów zatrudnienia cudzoziemców w zawodach, które wymagają wysokich kwalifikacji - niebieskiej karty Unii Europejskiej. Chodzi również o warunki wjazdu i pobytu czy prawa członków ich rodzin, a także o możliwość korzystania przez posiadacza niebieskiej karty z mobilności krótkoterminowej czy długoterminowej w innym państwie niż państwo członkowskie, które jako pierwsze przyznało niebieską kartę Unii Europejskiej, oraz o korzystanie przez posiadacza niebieskiej karty Unii Europejskiej z uprawnienia do pobytu w innym państwie Unii Europejskiej przez okres do 90 dni w dowolnym okresie liczącym 180 dni w celu wykonywania działalności zawodowej. To tzw. mobilność krótkoterminowa. Na posiadaczy niebieskiej karty Unii Europejskiej nałożony zostanie obowiązek przedstawienia w trakcie przekraczania granicy Polski dowodu, że ich wjazd i pobyt w naszym kraju ma na celu prowadzenie działalności zawodowej. Mobilność długoterminowa oznacza uprawnienie posiadacza niebieskiej karty do wjazdu do danego państwa Unii Europejskiej na czas przekraczający 90 dni.

    Pozytywne skutki tej ustawy będą widoczne w wielu obszarach. Przedsiębiorcy uzyskają łatwiejszy dostęp do specjalistów, co zwiększy innowacyjność i konkurencyjność polskich firm. Samorządy skorzystają na stabilnym systemie migracyjnym, bowiem pozwoli on uniknąć niekontrolowanego napływu osób bez perspektyw na legalną pracę. Nie możemy zapomnieć o błędach poprzedniego rządu, który doprowadził do chaosu związanego z masowym, niekontrolowanym wydawaniem wiz. Polska stała się celem dla nielegalnych migrantów, a koszty tej polityki ponosiły również samorządy. Teraz mamy szansę to naprawić, wprowadzając rozwiązania, które są zarówno korzystne, jak i bezpieczne.

    Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga popiera projekt i apeluje do ugrupowań parlamentarnych o jego przyjęcie. Polska potrzebuje skutecznych i przemyślanych rozwiązań, które zapewnią jej rozwój, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia