10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (druki nr 950 i 1126).
Poseł Katarzyna Ueberhan:
Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu Lewicy wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, zawartego w druku sejmowym nr 950, wraz ze sprawozdaniem komisji zawartym w druku nr 1126.
Tak jak już tutaj była wcześniej mowa, to przedłożenie rządowe ma na celu, po pierwsze, wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 października 2021 r. - dyrektywy, która zastępuje wcześniejszą dyrektywę Rady z 25 maja 2009 r. Po drugie, ten projekt wdraża postanowienia wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Unijne przepisy nakładają na nas obowiązek przyjęcia rozwiązań prawnych dotyczących kwestii wjazdu, praw oraz udzielania zezwoleń pobytowych do celów zatrudnienia cudzoziemców w zawodach, które wymagają wysokich kwalifikacji, w ramach tzw. niebieskiej karty Unii Europejskiej. Dotyczy to takich kwestii jak warunki wjazdu i pobytu osób zatrudnionych w tych zawodach, a także praw członków ich rodzin. Ponadto dyrektywa unijna obejmuje kwestie możliwości skorzystania przez posiadacza niebieskiej karty Unii Europejskiej z możliwości przemieszczania się po terenie Unii oraz pobytu, tzw. mobilności krótkoterminowej oraz długoterminowej, w innym unijnym państwie niż to państwo członkowskie, które jako pierwsze przyznało niebieską kartę.
Jako przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny jestem często pytana o kwestie związane z demografią, a tak naprawdę de facto o kwestie katastrofy demograficznej w naszym państwie, kwestie braku rąk do pracy w konsekwencji tego faktu. Pytana o rozwiązanie tego problemu powtarzałam i powtarzać będę, że podstawowym rozwiązaniem na dziś jest mądra polityka migracyjna. Mądra polityka migracyjna to konieczność, ale też przyszłość naszego polskiego oraz unijnego rynku pracy. To szansa na rozwój gospodarczy naszego państwa w ramach rozwijającej się Unii Europejskiej. I takie cele realizować będzie to przedłożenie.
Warto przy okazji wspomnieć, że zgodnie z opinią Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich proponowane zmiany mogą istotnie ułatwić zatrudnianie nauczycieli akademickich oraz naukowców z zagranicy, co zwiększy atrakcyjność polskich uczelni. Projekt przewiduje m.in. uproszczenie procedur legalizacji pobytu oraz pracy kadry naukowej w Polsce. Z kolei Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę na kwestie związane z pobytem czasowym i z mechanizmami pozwalającymi na przeciwdziałanie nadużyciom w zakresie warunków zatrudnienia. W związku z tym bardzo istotne, szczególnie istotne jest zapewnienie skutecznych narzędzi kontroli i eliminacja zagrożeń związanych z obchodzeniem przepisów prawa pracy.
Podsumowując - by już nie powtarzać tego, co tutaj wybrzmiało bardzo dokładnie w państwa wystąpieniach wcześniej - właściwie funkcjonujące, ujednolicone przepisy, procedury i instrumenty zwiększają konkurencyjność Polski na międzynarodowych rynkach. Proponowane rozwiązania, tak jak mówiłam, to nie tylko konieczność wypełnienia unijnych dyrektyw i zobowiązań w ramach Wspólnoty, ale też nasza szansa, szansa naszego państwa na przyciągnięcie wykwalifikowanej kadry na nasz rynek pracy. W związku z powyższym klub Lewicy nadal popiera niniejsze przedłożenie i będzie głosował za. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia