10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
2. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (druki nr 950 i 1126).
Poseł Jarosław Sachajko:
Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Dziś rozpatrujemy projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, który wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Jego głównym celem jest ułatwienie dostępu do polskiego rynku pracy obywatelom państw trzecich posiadającym wysokie kwalifikacje. To reakcja na potrzeby gospodarki, deficyt specjalistów, starzejące się społeczeństwo, potrzebę podtrzymania konkurencji. Projekt wprowadza m.in. definicję mobilności krótkoterminowej i długoterminowej, możliwość uznania kwalifikacji zdobytych przez doświadczenie zawodowe, uproszczenie procedur administracyjnych oraz szereg zmian wspierających zatrudnianie cudzoziemców. To rozwiązania, które mogą pomóc przedsiębiorcom i uczynić Polskę bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla specjalistów z zagranicy.
Szanowni Państwo! Musimy jednak spojrzeć na tę ustawę nie tylko przez pryzmat gospodarki, ale również bezpieczeństwa społecznego, kulturowego i państwowego. Każda polityka migracyjna, nawet ta najlepiej skonstruowana, niesie za sobą wyzwania, które, jeżeli zostaną zlekceważone, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Spójrzmy na doświadczenia państw Europy Zachodniej. W Niemczech po masowym napływie migrantów z Bliskiego Wschodu obserwuje się wzrost napięć społecznych, trudności w integracji i powstawanie równoległych społeczeństw. We Francji regularnie dochodzi do zamieszek na tle kulturowym - ostatnio widzieliśmy to na podparyskich przedmieściach. W Szwecji, która przez lata prowadziła liberalną politykę migracyjną, rośnie przestępczość zorganizowana związana z gangami o podłożu etnicznym. To argumenty za tym, by prowadzić politykę migracyjną wyjątkowo rozsądnie, odpowiedzialnie i z pełną świadomością skutków. Każdy cudzoziemiec, który przyjeżdża do naszego kraju, przywozi ze sobą nie tylko kwalifikacje i doświadczenie, ale również bagaż kulturowy, religijny i obyczajowy. Jeżeli nie będzie on osadzony w ramach wartości konstytucyjnych i norm społecznych obowiązujących w Polsce, to z czasem może stać się źródłem napięć, frustracji i wykluczenia zarówno po stronie migrantów, jak i społeczeństwa przyjmującego.
W związku z tym apeluję, aby wdrażać ten projekt rządowy bardzo, bardzo ostrożnie. Trzeba pamiętać o tym, aby były realne instrumenty weryfikacji kandydatów pod kątem nie tylko zawodowym, ale też bezpieczeństwa publicznego. Powinny istnieć programy integracyjne oparte na nauce języka, znajomości prawa oraz polskiej kultury i historii. Powinny istnieć narzędzia dla samorządów, które bezpośrednio i w pierwszym okresie będą miały problemy z migrantami. Otwartość na migrantów o wysokich kwalifikacjach może być szansą, ale tylko wtedy, gdy to Polska i Polacy określą warunki tej otwartości. Nie możemy powielać błędów innych państw (Dzwonek), które ignorowały ostrzeżenia i dziś zmagają się z rosnącą radykalizacją, gettoizacją i kryzysem tożsamości narodowej. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia