10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
3. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 951 i 1127).
Poseł Jan Mosiński:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przypadnie mi w udziale zaszczyt przedstawienia Wysokiej Izbie stanowiska Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość dotyczącego rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej, druki sejmowe nr 951 i 1127.
Już na wstępie należy zauważyć, że zgodnie z tytułem tego projektu ustawy jego celem jest wyeliminowanie nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej. Po sięgnięciu do uzasadnienia projektu ustawy stwierdza się, że chodzi o okres od 2015 r. do 2023 r. Czy takie założenie jest prawidłowe? Oczywiście, że nie jest.
Należy podkreślić, że rządowy projekt ustawy jest niczym innym jak kontynuacją budowania politycznej propagandy wokół tzw. afery wizowej. Między bajki można włożyć narrację pana przewodniczącego Sowy, który mówił o masowym wpuszczaniu przez rząd Prawa i Sprawiedliwości migrantów na teren Polski. Na upolitycznienie tego projektu ustawy zwracaliśmy uwagę na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej. Tym projektem ustawy usiłuje się nie tylko przykryć głoszone przez Donalda Tuska kłamstwa o aferze wizowej, o wydanych setkach tysięcy wiz, lecz także nadać tym kłamstwom walor wiarygodności. Wiemy doskonale, że tej afery wizowej nie było. Było natomiast kłamstwo, wasze kłamstwo wizowe, którego używaliście w kampanii wyborczej. Na stronie Prokuratury Krajowej można przeczytać, że sprawa dotyczy 607 decyzji, z których zostało zrealizowanych 358. Nie wydano zatem setek tysięcy wiz. Jeżeli już, to tych ok. 358, co stanowi może ułamek promila ogólnej liczby wydawanych wiz. Nie handlowano nimi na straganach w państwach afrykańskich, o co nas posądzaliście. Nie wydawano setek tysięcy wiz cudzoziemcom z państw muzułmańskich, o czym tak ochoczo mówił, i wprowadzał tym opinię publiczną w błąd, Donald Tusk podczas swoich spędów politycznych.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Powróćmy na chwilę do wydarzeń sprzed kilkunastu lat, a mianowicie do sprawy wizowej w Łucku, czy też do najnowszych doniesień medialnych związanych z wydawaniem wiz na Filipinach, a więc do wydarzeń, a może nawet afer, które miały miejsce za rządów koalicji PO-PSL i obecnej koalicji 13 grudnia. Czy wówczas i obecnie Donald Tusk i jego otoczenie mieli opinii publicznej tyle do powiedzenia, co w przypadku nieprawidłowości w wydawaniu wiz, które przytaczałem przed chwileczką? Trzeba podkreślić, że służby za naszych rządów działały sprawnie i skutecznie. Nie zamiataliśmy tych spraw pod dywan, tylko wskazaliśmy sprawców, zostali oni wykryci, część aresztowano. Państwo zareagowało na ten proceder w sposób właściwy.
Tym projektem ustawy, Wysoka Izbo, obecny rząd Donalda Tuska usiłuje również odciągnąć uwagę opinii publicznej od faktycznego problemu, jakim jest kwestia paktu migracyjnego. Przypomnę, że po 6 dniach od utworzenia koalicji 13 grudnia nastąpiła pierwsza zgoda na pakt migracyjny, a w kwietniu 2024 r. - ostateczna zgoda, która skutkować będzie napływem dziesiątek tysięcy, jeśli nie setek tysięcy migrantów do Polski. W kwestii dotyczącej polityki migracyjnej zauważyć należy, że Donalda Tuska, tu użyję pewnego porównania, określenia, wsypał francuski premier Gabriel Attal, który stwierdził, że oni zmusili kraje Europy Wschodniej do tego, aby przyjęły pakt migracyjny. W tym miejscu należy przypomnieć Wysokiej Izbie, że za naszych rządów zablokowaliśmy pakt migracyjny, nie przyjęliśmy żadnego nielegalnego migranta i obroniliśmy nasze granice. Dzięki działaniom pana premiera Mateusza Morawieckiego w czerwcu 2018 r., w czerwcu 2019 r. konkluzje Rady Europejskiej zawierały wypracowany przez premiera akapit dotyczący jednomyślności. W unijnym procesie legislacyjnym ta zasada została niestety naruszona i pogwałcona. Co więcej, w kooperacji z Węgrami i Czechami udało się ten pakt migracyjny zablokować na okres ok. 5 lat. Ale przypomnijmy Wysokiej Izbie, co mówił Donald Tusk, kiedy był w opozycji, o nielegalnych migrantach brutalnie atakujących funkcjonariuszy Straży Granicznej. Otóż mówił tak: to są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi, i nie trzeba robić takiej obrzydliwej, ponurej propagandy wymierzonej w migrantów, bo to są ludzie, którzy potrzebują pomocy. A co mówi dzisiaj? To nie są uchodźcy, to są coraz rzadziej migranci.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Biorąc pod uwagę całość projektu ustawy, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wnoszę o odrzucenie w całości w drugim czytaniu rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej, druki nr 950 i 1127, z przyczyn, które wskazałem podczas mojego wystąpienia. Ze względu na szacunek do poprawnej legislacji nie można popierać wyraźnej manifestacji prymatu polityki nad prawem. Dziękuję bardzo.
Przedstawiam stosowny wniosek, panie marszałku. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia