10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)

3. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 951 i 1127).

Poseł Ewa Szymanowska:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dzisiaj procedujemy nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym, który to projekt był przedmiotem pracy Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

    Tytuł projektu wskazuje na jego cel porządkujący, ale w rzeczywistości mamy do czynienia z kolejnym dowodem na to, że polskie państwo przez lata zaniedbań Prawa i Sprawiedliwości utraciło kontrolę nad własnym systemem wizowym. Nie byłoby tej ustawy, gdyby nie ujawniona w 2023 r. afera wizowa, która wstrząsnęła opinią publiczną nie tylko w Polsce, ale i za granicą, która pokazała, że dla niektórych przedstawicieli władzy terminy takie jak bezpieczeństwo, kontrola granic czy interes państwa były jedynie polityczną wydmuszką. Bo gdy Prawo i Sprawiedliwość krzyczało o zagrożeniu migracyjnym, równocześnie sprzedawano wizy niemal jak na targu, przy pomocy pośredników, bez odpowiedniej weryfikacji i bez kontroli. Dziś próbujemy ten system uszczelnić. Dobrze, że rząd podejmuje takie działania. W projekcie znajdują się propozycje, które zasługują na poparcie. Dotyczy to m.in. lepszego nadzoru nad procesem uznawania zagranicznych świadectw, uszczelniania procesu przyjmowania cudzoziemców na studia czy zwiększenia kompetencji instytucji państwowych w zakresie weryfikacji dokumentów i danych. To są działania konieczne.

    Klub Polska 2050 - Trzecia Droga popiera postulat przywrócenia przejrzystości i odpowiedzialności w systemie wizowym. Zgadzamy się, że należy ukrócić proceder sprowadzania do Polski rzekomych studentów, którzy nie mają zamiaru studiować, a jedynie wykorzystują niektóre uczelnie jako furtkę do tego, żeby dostać wizę. Zgadzamy się, że konieczne jest precyzyjne określenie warunków rekrutacji cudzoziemców na studia, weryfikacji ich kompetencji językowych oraz rzeczywistego statusu uczelni. Wprowadzenie tych mechanizmów kontrolnych jest niezbędne.

    Szanowni Państwo! Dziś naprawiamy błędy, za które ktoś musi wziąć polityczną odpowiedzialność. Chodzi o odpowiedzialność za to, że Polska przez lata była państwem, które handlowało wizami, państwem, w imieniu którego urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i pośrednicy nielegalnie czerpali korzyści z nieszczelnego systemu. To nie był błąd systemu. To był system oparty na błędzie i ten system należy dzisiaj rozmontować. Dziś ten projekt jest potrzebny, ale nie wystarczy do tego, by naprawić to, co złe. Musimy też budować system nowoczesny, spójny, oparty na danych i narzędziach cyfrowych, które z jednej strony zabezpieczą interesy państwa, a z drugiej - pozwolą Polsce być atrakcyjnym miejscem do studiowania i pracy. Porządne polskie uczelnie, które nigdy nie brały udziału w procederze fikcyjnego przyjmowania studentów, oraz zdolni młodzi ludzie, którzy chcą studiować w naszym kraju, powinni mieć taką możliwość.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga będziemy głosować za przyjęciem tego projektu i sprawozdania komisji. Chciałabym również podziękować wszystkim posłom i posłankom oraz przewodniczącemu Markowi Sowie za pracę nad tymi ustawami. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia