10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
3. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 951 i 1127).
Poseł Jarosław Sachajko:
Dziękuję bardzo.
Szanowny Panie Marszałku! Przepraszam, że w poprzednim punkcie przy pytaniach mnie nie było. No nie samą mównicą poseł żyje.
Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty:
Bardzo mi pana posła brakowało, dlatego uroniłem łzę.
(Głos z sali: Jak wszystkim.)
Proszę bardzo.
Poseł Jarosław Sachajko:
Dziękuję bardzo.
Pani Minister! Wysoka Izbo! Dziś mówimy o ustawie, która ma naprawić system wizowy. Nie da się nie zauważyć, że Polska, nasze państwo, była wykorzystywana jako brama do Europy przez tysiące osób, które z edukacją czy pracą miały niewiele wspólnego. Do Polski trafiały masowo osoby z krajów o kompletnie odmiennym systemie wartości, z regionu, gdzie nie obowiązuje poszanowanie wolności, równości kobiet, prawa czy zwykłych zasad współżycia społecznego. I nikt ich nie pytał, czy szanują naszą konstytucję, naszą kulturę, nasze bezpieczeństwo. To nie jest uprzedzenie. To zwykły rozsądek. Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się na Zachodzie: w Szwecji, Francji, Belgii. Zamieszki, równoległe społeczeństwa, strefy no-go, gdzie służby boją się wejść. Czy naprawdę chcemy powtórzyć ten scenariusz w Warszawie, Krakowie czy Zamościu?
Mamy dziś szansę zatrzymać ten proces. Ale ta ustawa to dopiero pierwszy krok. Musimy przywrócić pełną kontrolę nad tym, kto przekracza nasze granice, w jakim celu i z jakimi wartościami. Czy osoba, która przyjeżdża do Polski, chce się tutaj integrować? Czy szanuje nasz język, naszą tradycję, nasze prawo? Bo jeżeli nie, nie powinna do Polski wjeżdżać. Dziś nie chodzi tylko o nieprawidłowości administracyjne. Chodzi o przyszłość naszego społeczeństwa, o to, czy Polska pozostanie bezpiecznym, stabilnym i kulturowo spójnym krajem. Czy pozwolimy, by obce wzorce kulturowe, sprzeczne z naszymi fundamentalnymi, cywilizacyjnymi wartościami dalej istniały? Wzywam państwa do odpowiedzialności, do myślenia nie tylko o tym, co tu i teraz, ale o tym, jak będzie wyglądała Polska za 10 czy 20 lat. Bo to, co dziś zbagatelizujemy, jutro może nas przerosnąć. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia