10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)

1. punkt porządku dziennego:

Informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie prewencyjnych działań resortu związanych z przeciwdziałaniem wystąpieniu wirusa pryszczycy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Marcin Skonieczka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Dzisiejsza debata dotyczy niezwykle poważnego zagrożenia wirusem pryszczycy, który w ostatnich tygodniach staje się realnym wyzwaniem dla polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Choć na dzisiaj w Polsce nie stwierdzono ognisk tej choroby, sytuacja u naszych południowych sąsiadów, w szczególności na Słowacji, budzi najwyższy niepokój. Wirus ten przemieszcza się bardzo łatwo i na różne sposoby, w tym, co szczególnie niepokojące, drogą aerogenną, czyli przez powietrze. W sprzyjających warunkach klimatycznych może przenieść się na dziesiątki, a nawet setki kilometrów.

    Wysoka Izbo! Pryszczyca to najgroźniejsza i najdroższa choroba zwierząt gospodarskich obejmująca zwierzęta parzystokopytne: krowy, świnie, owce, kozy i inne. Patogen ten jest uznawany za jeden z najbardziej zjadliwych wirusów znanych człowiekowi. Skutki ekonomiczne jego wystąpienia są katastrofalne. Przykład z Wielkiej Brytanii z 2001 r., gdzie walka z chorobą kosztowała 8,5 mld funtów i doprowadziła do bankructwa dziesiątek tysięcy rolników, powinien być dla nas przestrogą.

    Jednym z najważniejszych działań jest kontrola na granicach i dezynfekcja pojazdów. Chcę z tego miejsca wyrazić uznanie dla działań służb weterynaryjnych, granicznych, policyjnych i celnych oraz Inspekcji Transportu Drogowego, które od momentu pojawienia się zagrożenia wykazują się czujnością i profesjonalizmem. Na przejściach granicznych pełnione są całodobowe dyżury, uruchomiono punkty kontroli i dezynfekcji, prowadzone są wzmożone kontrole pojazdów i ładunków. Na granicach z Czechami i Słowacją działają punkty kontroli weterynaryjnej, a sztab kryzysowy, powołany przez pana ministra, pracuje w trybie ciągłym. Wprowadzono zakaz importu zwierząt, mięsa, mleka i innych produktów potencjalnie niebezpiecznych ze Słowacji.

    Wysoka Izbo! W tym kontekście apeluję do wszystkich osób związanych z rolnictwem - hodowców, producentów oraz importerów: Zachowajcie maksymalną ostrożność. Nie dajcie się zwieść atrakcyjnym ofertom zakupu zwierząt z zagranicy. Każde nieodpowiedziane działanie może mieć dramatyczne skutki, nie tylko dla waszego gospodarstwa, ale dla całego sektora rolnego w Polsce.

    Konieczne jest również uświadomienie, w szczególności producentom bydła i świn, jak ogromne zagrożenie niesie pryszczyca. Potrzebne są jasne wytyczne, co każdy rolnik musi zrobić, by chronić swoje stado. Nie może być w tej sprawie żadnych niedomówień, a wytyczne te muszą realizować wszyscy rolnicy w Polsce. Dlatego z tego miejsca apeluję również do ogólnopolskich mediów publicznych i prywatnych o pełne zaangażowanie w nagłośnienie problemu. Musimy wspólnie dotrzeć do każdego gospodarstwa. Na prewencji nie wolno oszczędzać. Koszty braku działań będą nieporównywalnie wyższe niż koszty prewencji. Pamiętajmy, że obronić się przed pryszczycą jest znacznie trudniej niż przed ASF.

    Wysoka Izbo! Apeluję o dalsze konsekwentne działania administracji państwowej zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym oraz o kontynuację współpracy międzyresortowej. Konieczna jest również ścisła koordynacja Komisji Europejskiej z państwami członkowskimi, aby wypracować skuteczne narzędzia do ochrony wspólnego rynku. Zagrożenie pryszczycą musi być traktowane priorytetowo, nie tylko jako kwestia bezpieczeństwa weterynaryjnego, ale również jako element bezpieczeństwa gospodarczego i żywnościowego Polski. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia