10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
5. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (druki nr 1074 i 1125).
Poseł Sprawozdawca Andrzej Szewiński:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 19 marca podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego ujętego w druku nr 1074.
Wprowadzenie w życie przedmiotowej ustawy spowoduje bardziej efektywną realizację zadań przez Agencję Mienia Wojskowego w domenie obronności i bezpieczeństwa. Minister właściwy, czyli minister obrony narodowej, ale również minister spraw wewnętrznych za pośrednictwem Agencji Mienia Wojskowego na podstawie zapisów ustawy będzie miał prawo zbyć lub nieodpłatnie przekazać Siłom Zbrojnym państw obcych mienie ruchome Skarbu Państwa lub produkty podwójnego zastosowania cywilnego i wojskowego oraz uzbrojenia, o których mowa w art. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
Ustawa daje większe uprawnienia agencji, która de facto posiada kompetencje do gospodarowania i obrotu mieniem Skarbu Państwa powierzonym agencji. Aktualnie, tj. przed wprowadzeniem noweli, minister obrony może na podstawie uchwały Rady Ministrów, lecz bez pośrednictwa agencji mienia, przekazywać nieodpłatnie siłom zbrojnym państw obcych tzw. produkty podwójnego zastosowania oraz mienie ruchome Skarbu Państwa. U podstaw przedłożenia ustawy przez projektodawców legło usprawnienie działań realizowanych przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej poprzez przejęcie wspomnianych zadań przez jednostkę wyspecjalizowaną w gospodarowaniu mieniem ruchomym Skarbu Państwa oraz gospodarowaniu produktami podwójnego zastosowania i uzbrojenia, czyli przez Agencję Mienia Wojskowego. W świetle proponowanych zapisów agencja będzie mogła podjąć przedmiotowe działania na podstawie uchwały Rady Ministrów. Wprowadzenie w życie proponowanych zmian pozwoli agencji na zaangażowanie się w realizację polityki międzynarodowej państwa oraz utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa. Mamy świadomość, iż w sposób radykalny zmieniła się architektura bezpieczeństwa nie tylko w naszym regionie, ale na całym świecie. Dlatego ta ustawa spowoduje, iż Polska będzie bardziej efektywnie współpracować z naszymi sojusznikami z Europy, współpracować z Ukrainą, a także z członkami Paktu Północnoatlantyckiego, co bezpośrednio wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa Polski i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Kolejną istotną zmianą wynikającą z procedowanej ustawy jest uporządkowanie rozbieżności kompetencyjnych pomiędzy agencją a podmiotami zaangażowanymi w organizację eventów promujących Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. Sztandarowym przykładem takiego wydarzenia są pokazy lotnicze Air Show. Agencja Mienia Wojskowego na podstawie zapisów procedowanej ustawy będzie mogła m.in. współorganizować z podmiotami podległymi resortowi obrony wspomniane wydarzenia oraz podpisywać umowy z podmiotami zewnętrznymi, czyli np. jednostkami samorządu terytorialnego, administracją rządową, podmiotami pozarządowymi, przedsiębiorcami, uczelniami, instytucjami naukowymi. Nowe zapisy pozwolą na organizację wymienionych imprez taniej i bardziej sprawnie. Należy podkreślić, że finansowanie niezbędnych zadań, jeśli chodzi o organizację i przeprowadzenie wydarzeń promujących, w tym pokazów lotniczych, o których wspomniałem, realizowane jest samodzielnie przez poszczególne podmioty uczestniczące w tych przedsięwzięciach w oparciu o własne plany finansowe, budżety i środki. Istotną kwestią, o której wspomniałem, jest rozszerzenie kompetencji agencji do zawierania umów w sprawie organizowania przedmiotowych wydarzeń również z podmiotami spoza resortu obrony.
Projektodawca rekomenduje 14 dni vacatio legis od dnia ogłoszenia ustawy. Projekt ustawy nie jest objęty prawem Unii Europejskiej. 19 marca 2025 r. Komisja Obrony Narodowej na posiedzeniu po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu projektu ustawy przyjęła sprawozdanie wraz z sześcioma poprawkami, które mają charakter redakcyjny i dostosowujący do procesów legislacyjnych na szczeblu krajowym i Unii Europejskiej.
W imieniu Komisji Obrony Narodowej wnoszę o uchwalenie przez Sejm załączonego projektu ustawy ujętego w druku nr 1074. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia