10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)

5. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (druki nr 1074 i 1125).

Poseł Arkadiusz Czartoryski:

    Pani Marszałek! Witam pana ministra. Nie udało się skrytykować, bo myślałem, że pana nie będzie. Rzecz jest ważna. Ta wbrew pozorom krótka nowelizacja jest bardzo istotna i zaraz o tym powiem.

    Szanowni Państwo! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawić opinię odnośnie do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, druk nr 1074. Sprawozdanie komisji to druk nr 1125. Nowelizacja zawiera praktycznie dwa elementy. Zmiana pierwsza zakłada możliwość gospodarowania przez Agencję Mienia Wojskowego mieniem Skarbu Państwa, które jest istotne ze względu na bezpieczeństwo narodowe. Jest to mienie o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa. Również istotne jest ze względu na utrzymanie międzynarodowego pokoju. Aktualnie odbywa się to na podstawie uchwał Rady Ministrów i wiemy, że przede wszystkim to pomoc Ukrainie, jeżeli chodzi o to przekazywanie mienia. Po wejściu nowelizacji, którą państwo przedstawiliście, Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła przekazywać broń innym państwom, czyli stanie się wyspecjalizowaną jednostką w tym zakresie.

    (Poseł Andrzej Szewiński: I zbywać.)

    Napisaliście państwo w uzasadnieniu, że będzie to mienie inne niż wykorzystywane przez Wojsko Polskie, czyli przekładając na język polski, będzie to broń, która jest również w użyciu Wojska Polskiego. Nie wiem, dlaczego taka konstrukcja słowna tam została użyta. Należy mieć nadzieję, że w agencji znajdą się ludzie, którzy są kompetentni, bo nie jestem przekonany, czytając to uzasadnienie, że agencja dostanie jakieś szczególne wzmocnienie. Być może już jest przygotowana, tej informacji tak wyraźnie podczas dyskusji na posiedzeniu komisji nie było, ale zakładam, że państwo wiecie, że to jest niezwykle poważna sprawa. Bo dzisiaj przekazywanie broni, zwłaszcza używanej przez Wojsko Polskie, jest nie tylko przedmiotem debaty publicznej w Polsce wśród specjalistów, ale również jest niezwykle ważną kartą w polityce międzynarodowej, w świecie transatlantyckim i nie tylko. To przekazywanie powinno być obwarowane szeregiem wcześniejszych decyzji politycznych.

    Szanowni Państwo! Zmiana druga dotyczy powierzenia Agencji Mienia Wojskowego funkcji promocyjnych. Dużo jest w tym wyjaśnieniu rzeczy mówiących o tym air show, natomiast gdy się przeczyta zmianę, to ona brzmi w ten sposób: Do zadań własnych agencji należy organizowanie wspólnie z jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministerstwu Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanymi jako podmiotami współdziałającymi przedsięwzięć związanych z promocją Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym pokazów lotniczych. Czyli pokazy lotnicze, jak rozumiem, są jednym z elementów, ale chodzi o promocję Wojska Polskiego. Rozumiem, że państwo macie problem, panie ministrze, bo z informacji przekazywanych przez MON wynika, że w 2023 r. do zawodowej służby wojskowej powołano 25 200 żołnierzy, a w 2024 r. 19 400 żołnierzy, więc jest wyraźny spadek. Państwo krytykowaliście te wszystkie uroczystości promocyjne z udziałem wojska i sprzętu wojskowego, które były w Polsce, ale efektem tej krytyki albo odejścia od tego jest drastyczny spadek dotyczący rekrutacji do armii, przede wszystkim do armii zawodowej. Teraz państwo wpadliście na pomysł, że będzie to robiła agencja, czyli już ta promocja będzie uśmiechnięta, tak jak w klapach symbolem polityków Platformy jest uśmiechnięta Polska.

    (Poseł Andrzej Szewiński: Serce mamy.)

    Ona już nie będzie smutna i nie będzie przedmiotem krytyki, tak jak atakowaliście ministra Mariusza Błaszczaka, tylko będzie uśmiechnięta, bo będzie robiona przez agencję.

    Ale w ministerstwie istnieją, panie ministrze, dwa departamenty, czyli Departament Komunikacji i Promocji oraz Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa, które są właściwe do tego typu działań. Rozumiem, że one też będą pracowały, a nie tylko agencja.

    Jeżeli chodzi o Air Show, proszę państwa, to ma ono już długą tradycję. Najbardziej spektakularny Air Show mieliśmy w 2018 r., gdy było ponad 110 samolotów i 180 tys. widzów oglądało ten Air Show. To jest dobry pomysł. Agencja jest wyspecjalizowana w organizacji tej uroczystości. (Dzwonek) Również to popieramy, bo Polacy chcą widzieć swoich żołnierzy, sprzęt, chcą ich widzieć blisko, na piknikach właśnie. Dziękuję bardzo.

    (Poseł Andrzej Szewiński: Tak jest.)


Przebieg posiedzenia