10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
5. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (druki nr 1074 i 1125).
Poseł Urszula Nowogórska:
Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Panie Prezesie! Panie Dyrektorze! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego zawartego w drukach sejmowych nr 1074 i 1125.
Wysoka Izbo! Proponowane zmiany będą dawały możliwość lepszej i skuteczniejszej realizacji zadań ustawowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Ustawa będzie dawała agencji możliwość wyspecjalizowanego działania w zakresie zarządzania i obrotu mieniem ruchomym Skarbu Państwa, realizacji polityki międzynarodowej Polski oraz utrzymywania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Innymi słowy, będzie dawała możliwość przekazania lub zbycia siłom zbrojnym innych państw mienia lub produktów podwójnego zastosowania i uzbrojenia. W tym zakresie Agencja Mienia Wojskowego będzie realizowała zadania zlecone m.in. przez ministra obrony narodowej i ministra administracji i spraw wewnętrznych, oczywiście na podstawie uchwały Rady Ministrów.
Ponadto ustawa ujednolica i uszczegóławia zapisy w zakresie organizacji wydarzeń promujących Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również wspomnianych tutaj edycji pokazów lotniczych. Czemu tak? Żeby uniknąć w przyszłości, mając na względzie wcześniejsze doświadczenia, rozbieżności kompetencyjnych pomiędzy agencją a instytucjami, dowództwami czy jednostkami wojskowymi zaangażowanymi w organizację wydarzeń takich jak np. międzynarodowe pokazy lotnicze. Trzeba jednak jasno podkreślić, że finansowanie tych zadań realizowane jest samodzielnie przez poszczególne podmioty w oparciu o ich plany i budżety. Agencja musi również posiadać kompetencje do zawierania umów w sprawie organizacji wydarzeń promujących Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, w tym pokazów lotniczych, z innymi przedsiębiorstwami i firmami spoza resortu obrony narodowej, z zaznaczeniem, że każda strona takiej umowy pokrywa koszty swojego zaangażowania lub że zaproponowane świadczenia będą miały charakter ekwiwalentny.
Wysoka Izbo! Mój klub popiera proponowaną dzisiaj nowelizację ustawy. Mamy jednak świadomość, że aby ustawa była transparentna i w pełni dobrze realizowana, musi istnieć pewien nadzór kompetencyjny, nadzór nad prawidłowością realizacji poszczególnych zapisów umowy, sposobem określania wartości mienia wskazanego w tej ustawie i raportowaniem Komisji Obrony Narodowej o tym, czym Agencja Mienia Wojskowego tak naprawdę będzie się w tym zakresie posługiwała. Tak jak powiedziałam, mój klub popiera projekt ustawy. Jest to ważna ustawa, która rozwiązuje wiele dotychczasowych problemów, natomiast wymaga ogromnego doświadczenia, ogromnego zaangażowania i pełnego nadzoru. Bardzo dziękuję.
Przebieg posiedzenia