10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
6. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (druki nr 995 i 1123).
Poseł Marcin Skonieczka:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga odnośnie do projektu ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych.
Projektowana zmiana odpowiada na realny problem konstytucyjny związany z brakiem możliwości dochodzenia przed sądem odpowiedzialności odszkodowawczej za decyzje administracyjne wydane z naruszeniem prawa, które zgodnie z obowiązującym brzmieniem przepisów stają się całkowicie niewzruszalne po upływie 5 lat. Obowiązujące przepisy nie tylko wykluczają wznowienie postępowania czy stwierdzenie nieważności decyzji, ale również uniemożliwiają stwierdzenie, że dana decyzja została wydana z naruszeniem prawa, co jest warunkiem koniecznym do ubiegania się o odszkodowanie.
W naszej ocenie obecny stan prawny narusza podstawowe obywatelskie prawa zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności prawo do sądu, zasadę sprawiedliwości proceduralnej oraz zasadę zaufania obywateli do państwa. W pełni podzielamy argumentację Trybunału Konstytucyjnego wyrażoną w wyroku z dnia 18 kwietnia 2019 r., sygnatura SK 21/17, dotyczącego analogicznej regulacji w ustawie o scalaniu i wymianie gruntów. Wyrok ten ma fundamentalne znaczenie dla oceny zgodności art. 8o ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych z konstytucją, mimo że formalnie dotyczył innego przepisu.
Nowelizacja, nad którą dzisiaj procedujemy, nie prowadzi do destabilizacji stosunków własnościowych, lecz przywraca elementarną możliwość dochodzenia sprawiedliwości. Umożliwia stwierdzenie, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa bez automatycznego uchylania jej skutków. Taki zabieg stanowi rozsądny kompromis między zasadą trwałości decyzji administracyjnych a potrzebą ochrony praw jednostki. Z zadowoleniem przyjmujemy również przepis przejściowy, który gwarantuje, że nowe regulacje będą miały zastosowanie do spraw wszczętych i niezakończonych. To rozwiązanie spójne z zasadą zaufania obywatela do państwa prawa i standardem dobrej legislacji.
W związku z powyższym Klub Polska 2050 - Trzecia Droga popiera projekt ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Uważamy, że przywraca on równowagę między interesem publicznym a prawami jednostki, odpowiada na potrzeby społeczne i przybliża nasz system prawny do standardów państwa demokratycznego opartego na rządach prawa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia