10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
7. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (druki nr 1129 i 1137).
Poseł Paweł Hreniak:
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości przedstawić stanowisko klubu odnośnie do ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności.
Na samym początku chciałbym wyrazić swoje zadowolenie z tego, że nastąpiła w koalicji, w Platformie Obywatelskiej, pewna refleksja. Przypomnę, że Narodowy Instytut Wolności zgodnie z zapisami 100 konkretów na 100 dni miał być instytucją, która zostanie zlikwidowana. Dobrze, że ta refleksja nastąpiła, że Narodowy Instytut Wolności, jak rozumiem dziś już instytut, który jest dobrym instytutem, ponieważ nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora... Dzisiaj na tym stanowisku mamy polityka Platformy Obywatelskiej, a więc jej instytucja jest dobrą instytucją, którą należy wspierać, i to w sumie dobrze, ponieważ akurat jeżeli chodzi o kwestie wsparcia dla organizacji pozarządowych, to Narodowy Instytut Wolności dobrze pełnił - czy będzie dobrze pełnił, to zobaczymy - swoją rolę. Widzimy w tej ustawie wsparcie nie tylko dla organizacji pozarządowych, ale również dla tej instytucji, którą chcieliście jeszcze niedawno zlikwidować. Mamy dodatkowe wydatki majątkowe na nową siedzibę Narodowego Instytutu Wolności, a także dodatkowe wydatki operacyjne dla samej instytucji.
To, co cieszy i co warte podkreślenia, to dodatkowe środki na organizację międzynarodowych wydarzeń związanych z harcerstwem. Cieszy, ponieważ te zapewnienia o wsparciu dla harcerstwa pojawiły się jeszcze w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości. W sierpniu 2023 r., jak dobrze pamiętam, rząd Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował wsparcie inicjatywy międzynarodowego spotkania skautowego w 2027 r. Dobrze, że te środki się znalazły.
Więcej wątpliwości mamy wobec jednorocznego projektu pod nazwą ˝Moc małych społeczności˝. Nie mamy wątpliwości co do samej idei, bo faktycznie zawsze warto wspierać mniejsze instytucje i organizacje pozarządowe, również z terenów wiejskich, ale mamy wątpliwości, jeśli chodzi o to, dla kogo te środki są przeznaczone i w jaki sposób mają być wydatkowane. Przypomnę, że jest to 70 mln zł. Zgodnie z informacjami, które posiadam, jeszcze nie procedowano nad tym na posiedzeniu Rady Ministrów, a więc tak naprawdę nie ma szczegółowych dokumentów, jeżeli chodzi o projekt ˝Moc małych społeczności˝. Prawdopodobnie konkurs zakończy się we wrześniu. Przypomnę, że jest to projekt jednoroczny, a więc tak naprawdę będzie kilka miesięcy na to, żeby wydatkować te środki i się z tego rozliczyć. Mam pytanie: Czy faktycznie o to chodzi? Czy jeśli chodzi o kwestię rzetelności i wydatkowania tych środków, to przypilnujecie należytej realizacji?
Tak jak powiedziałem, mamy wątpliwości co do samego kierownictwa instytutu, który dziś jest prowadzony, mówiąc wprost, przez polityka Platformy Obywatelskiej. Jak rozumiem, instytut zostaje - pewnie w jakimś wymiarze to cieszy. Jako klub nie będziemy głosowali przeciwko temu projektowi ustawy, ale właśnie ze względu na brak wiarygodności osób, które dzisiaj kierują tą instytucją, zastrzegamy sobie być może wstrzymanie się od głosu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia