10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
7. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (druki nr 1129 i 1137).
Poseł Bartłomiej Dorywalski:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Narodowy Instytut Wolności powstał jako instytucja przede wszystkim wspierająca organizacje pozarządowe, mająca na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego oraz oczywiście rozwój inicjatyw obywatelskich, społecznych. Zwiększenie roli NIW w systemie finansowania organizacji powinno iść w parze z zachowaniem przejrzystości, obiektywizmu i równego dostępu do środków dla wszystkich podmiotów.
W związku z powyższym pragnę zapytać: Jakie mechanizmy kontroli i transparentności zostaną wprowadzone, aby zapewnić, że dodatkowe fundusze będą wykorzystywane efektywnie i zgodnie z zasadami równego dostępu do wsparcia dla organizacji społecznych? W jaki sposób nowe regulacje wpłyną na autonomię instytutu w kontekście możliwości zlecania mu zadań przez poszczególnych ministrów? Czy rząd przeprowadził analizę wpływu nowych regulacji na funkcjonowanie mniejszych organizacji pozarządowych, które mogą mieć trudności w dostępie do funduszy w nowym systemie finansowania? Dziękuję.
Przebieg posiedzenia