10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
7. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (druki nr 1129 i 1137).
Poseł Tadeusz Tomaszewski:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Po pierwsze, chciałem podziękować wszystkim klubom. Tylko klub Konfederacji zgłosił oficjalnie wniosek o odrzucenie tego projektu ustawy. Zwracam się do pana posła Krzysztofa Szymańskiego, który mówił, że to jest nowy paśnik, że definicje, które do tej pory nam się nie podobały, nagle stały się bliższe, jak objęliśmy władzę. Jestem przekonany, że pan minister odpowiedział w kwestii tego, co się zmieniło. Narodowy Instytut Wolności tamtych czasów odszedł w niepamięć. Po pierwsze, jest przejrzysta, wielopoziomowa procedura wyłonienia dyrektora, po drugie, chodzi o procesy z udziałem ekspertów dotyczące wyboru tych najlepszych projektów i, po trzecie - o udział w konsultacjach nad założeniami. Ja pana serdecznie zapraszam. Pan minister prowadzi takie konsultacje w ramach programu ˝Moc małych społeczności˝. Odbywają się one w całym kraju. Przychodzą ci, którzy uznają to za stosowne. Zarzucił pan, że nie mamy poczucia bezpieczeństwa. Pan minister mówił, a ja sobie to zapisałem. Pierwszy cel projektu dotyczącego małych społeczności to, cytuję, wzmocnienie odporności społecznej w sytuacjach nadzwyczajnych. Jakby po pana linii. Zastanówcie się jeszcze nad zmianą tego stanowiska, bo myślę, że jest to dobry program, a jeśli chodzi o zasadnicze zwiększenie wydatków, to już mamy to zapisane w budżecie, bo one są w rezerwie celowej.
Kolejna kwestia, która tutaj była podnoszona, to jest sprawa wszystkich podmiotów pozarządowych, jakim władze publiczne stwarzają warunki do podejmowania przez nie aktywności obywatelskiej. Tak, władza publiczna, polskie państwo za wszystkich rządów stworzyło szereg instrumentów pozwalających organizować się szybciej i sprawniej niż tylko poprzez procedurę rejestracyjną w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wspomnę chociażby o ustawie o kołach gospodych wiejskich. Wspomnę o wcześniejszej ustawie, która pozwala uczniowskim klubom sportowym i klubom sportowym ewidencjonować się w starostwach powiatowych. Wspomnę o uproszczeniach zawartych w Prawie o stowarzyszeniach, o stowarzyszeniach zwykłych. Wspomnę o ustawie o ochotniczych strażach pożarnych. Ten katalog rozwiązań prawnych powstawał w różnych czasach. Można zatem powiedzieć, że w założeniu to jest właściwy kierunek, abyśmy stwarzali jak najprostszą możliwość uzyskania osobowości prawnej i budowania elementów wsparcia tych organizacji w poszczególnych dziedzinach życia społecznego.
Pan minister odpowiedział na pytania dotyczące przebudowy tego hotelu na ul. Parkowej. Myślę, że w tej sprawie istotna jest jeszcze Podkomisja stała do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jak pan minister będzie gotowy, to sobie właśnie z przedstawicielami tych organizacji usiądzie, porozmawiamy, abyśmy wiedzieli, byli przekonani, że ten wspólny, czyli narodowego instytutu i sektora pozarządowego, dom ma rzeczywiście im służyć i być na miarę potrzeb, a nie na miarę marzeń dyrektora instytutu, jeśli chodzi o gabinet. Dziękuję wszystkim za udział w tej debacie.
Przebieg posiedzenia