10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
8. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1133 i 1136).
Poseł Anna Milczanowska:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość chcę przedstawić stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, druk nr 1133.
Troszeczkę wspomnień. W związku z koniecznością dostosowania przepisów polskich do wymagań unijnych w zakresie Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, KPO, w ramach kamienia milowego A12G, tj. reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego, wprowadzono ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. poz. 1688, z późn. zm. Natomiast zgodnie z kamieniem milowym A17G Polska zobowiązana była do ujednolicenia terminu przyjęcia planów ogólnych gmin do końca II kwartału 2026 r. Proszę państwa, a więc KPO, Komisja Europejska i narzucony termin: II kwartał, czyli koniec czerwca 2026 r. W związku z tym ustawodawca, Sejm IX kadencji, wprowadzając wskazane zmiany, zachował pewien margines co do możliwości wydłużenia terminu wprowadzenia reform w zakresie planowania przestrzennego.
Wprowadzona ustawą data wdrożeń nowych regulacji, 1 stycznia 2026 r., podziałała mobilizująco na gminy, które to niezwłocznie przystąpiły do realizacji spoczywających na nich obowiązków. Wiemy, zresztą mówił to tutaj pan poseł sprawozdawca, że te dane trochę się różnią. To, co można wyczytać, to jest to, że 75% gmin przystąpiło do realizacji tych obowiązków do stycznia 2025 r. Rząd zaproponował, powołując się też na posiedzenie komisji wspólnej rządu i samorządu, żeby wydłużyć ten termin. Choć samorządowcy domagali się 2 lat, a może roku, przedłużenie jest jednak tylko o pół roku, czyli o tę strefę buforową, którą my zachowaliśmy w związku z tym, co nam Komisja Europejska narzucała.
Tu pan poseł sprawozdawca pozwolił sobie powiedzieć, że rząd pana Mateusza Marawieckiego nie złożył wniosku. Proszę pana, ja przypominam sobie, jak te wnioski, kamienie milowe przez Komisję Europejską i panią Ursulę von der Leyen były co chwila weryfikowane, a jak już zostały zweryfikowane i powiedziała, że jest okej, kłamiąc oczywiście, okazywało się, że trzeba było to weryfikować jeszcze raz. I chodzi nie tylko o planowanie przestrzenne, ale również o całą masę innych kamieni milowych, które były zawarte w KPO.
Teraz jest ta propozycja o wydłużenie półroczne. Czy samorządy się wyrobią? Jako były samorządowiec z całego serca życzę oczywiście, aby się wyrobiły, ale zdajemy sobie sprawę, że czas jest krótki. A co Komisja Europejska? Wiem, że przez ministerstwo są weryfikowane sprawy z Komisją Europejską. Chodzi o to, aby zechciano wydłużyć ten termin buforowy do 30 czerwca 2026 r. Na razie jest cisza, nie ma woli ze strony Komisji Europejskiej. A nam się wydawało, że obecnym rządzącym przychodzi to na pstryk. Okazuje się, że nie, że nie jest to takie proste i Komisja Europejska nie chce tego przedłużyć. Życzę jak najlepiej, aby to się stało.
Proszę państwa, klub Prawa i Sprawiedliwości nie będzie przeciwny tej ustawie, ale też nie będzie jej popierać. Najprawdopodobniej się wstrzymamy. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia