10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
8. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1133 i 1136).
Poseł Magdalena Małgorzata Kołodziejczak:
Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska przedstawić stanowisko klubu w sprawie zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Jak pamiętamy, w lipcu 2023 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził zmianę o zagospodarowaniu przestrzennym, która to zobowiązywała samorządy w okresie 2,5 roku do opracowania planów ogólnych. Przypomnę tylko, że mamy w tej chwili prawie 2500 samorządów, jednostek samorządowych i doskonale sobie wszyscy zdajemy sprawę, że tak duże opracowanie jak plan zagospodarowania to dokument niezwykle skomplikowany, wymagający długiej procedury.
Już na samym starcie było wiadomo, że ten termin nie zostanie dotrzymany. Mimo to samorządy, biorąc pod uwagę konieczność wprowadzenia takich zmian, zameldowały, że obecnie, do 1 kwietnia 2025 r., 1992 samorządy podjęły prace związane ze zmianą planu, co nie znaczy, że z przyjęciem planu. Procedura trwa. Dlatego niezmiernie ważną zmianą, jaką zaproponowały rząd i ministerstwo technologii, jest przedłużenie terminu opracowania planu, a tym samym wydłużenie obowiązywania studium uwarunkowań i rozwoju gminy o pół roku, czyli do 1 lipca 2026 r. Daje nam to ogromną szansę na to, że wszczęte procedury zostaną zakończone. Jednocześnie niezwykle ważną kwestią jest to, że samorządy, które zmieszczą się w tym terminie, uzyskają refundację poniesionych nakładów, a jest to kwota niebagatelna, bo zarówno plany, jak i towarzyszące dokumenty to wartość ok. 870 mln zł.
Zaproponowane zmiany eliminują również, jak mówił tutaj poseł sprawozdawca, cały szereg pomyłek, a także różnego rodzaju problemy związane z interpretacją dotychczasowych zapisów. Dlatego klub Koalicja Obywatelska w pełni popiera propozycję przedłużenia terminu, o które wniosło ministerstwo. Jednocześnie chciałabym w imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska wnieść poprawkę, która była również przedyskutowana wczoraj na posiedzeniu Komisji Infrastruktury, a polega na wprowadzeniu art. 13ba, który uzyskuje brzmienie: Ustalenia planu ogólnego określa się, uwzględniając granice obszaru, dla którego uchwala się plan ogólny, oraz uwarunkowania rozwoju przestrzennego gminy, o których mowa w art. 13b, aktualne na dzień nie wcześniejszy niż dzień wystąpienia o opinię i uzgodnienia, o których mowa w art. 13 ust. 3 pkt 5. Chcę też powiedzieć, że ta zmiana będzie dotyczyła nie tylko planów, które będą teraz opracowywane, ale również wszystkich wcześniejszych. To pozwoli na uniknięcie konieczności ciągłej aktualizacji opracowanych dokumentów.
Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Bardzo proszę o przyjęcie zarówno poprawki wprowadzonej przez rząd, a więc dotyczącej terminu uchwalenia planów, jak i poprawki, którą wnoszę w imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia