10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
8. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1133 i 1136).
Poseł Paulina Matysiak:
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przedstawiam stanowisko koła Razem w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, druki nr 1133 i 1136.
Wysoka Izbo! Reforma planowania przestrzennego, która była uchwalona w 2023 r., była krokiem w stronę uporządkowania chaosu przestrzennego. Jednak jak to bywa przy dużych reformach, praktyka pokazała, że potrzebne są korekty i potrzeba jest więcej czasu na wdrożenie. Wielu samorządom po prostu nie uda się przygotować planów ogólnych do 1 stycznia 2026 r., a bez tych planów nie będzie można uchwalać miejscowych planów zagospodarowania ani wydawać decyzji o warunkach zabudowy. To mogłoby oznaczać paraliż inwestycyjny, niepewność mieszkańców, utrudnienia dla lokalnego rozwoju. Dlatego przesunięcie tego terminu do 30 czerwca 2026 r. wydaje się rozsądne i praktyczne. To nie jest cofanie reformy, to danie gminom szansy, żeby mogły tę reformę dobrze wdrożyć.
Ten projekt zawiera też szereg drobnych, ale ważnych poprawek. Usuwa oczywiste błędy w przepisach, doprecyzowuje niejasności, porządkuje odwołania do instytucji, takich jak spółka celowa CPK, czy wreszcie upraszcza interpretacje przepisów o strefach planistycznych. Wszystko to po prostu pomoże w praktycznym stosowaniu prawa urzędnikom, mieszkańcom, planistom czy urbanistom.
Myślę, że warto wspierać rozwiązania, które wzmacniają planowanie, które są oparte na interesie publicznym, przewidywalności i ochronie przestrzeni wspólnej. Koło poselskie partii Razem będzie głosowało za tymi zmianami w ustawie. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia