10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)

8. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1133 i 1136).

Poseł Małgorzata Tracz:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Plany ogólne są dla lokalnych społeczności jednym z najważniejszych narzędzi służących do wprowadzania ładu przestrzennego w swoim sąsiedztwie. Są one szczególnie ważne dla gmin wiejskich oraz podmiejskich, w których często nie ma jeszcze miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co powoduje wiele konfliktów w przypadku planowanych inwestycji. Powoduje to także rozlewanie się miast, dlatego nie ukrywam, że przesunięcie terminu, do którego gminy mają uchwalić te plany, nie budzi mojego entuzjazmu, ale jednocześnie rozumiem tę decyzję, bo mam świadomość, że szczególnie gminy wiejskie nie mają wystarczających zasobów finansowych czy kompetencyjnych, by przygotować te plany ogólne.

    Stąd wynikają moje trzy pytania do pana ministra. Po pierwsze: Jak wygląda obecnie kwestia wsparcia finansowego dla gmin ze środków z Krajowego Planu Odbudowy (Dzwonek), jeśli chodzi o szkolenia oraz przygotowanie planów ogólnych? Po drugie: Jak wygląda absorpcja środków z KPO na te cele przez gminy? Po trzecie: Jakie są efekty szkoleń dla urzędników?


Przebieg posiedzenia