10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)

8. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1133 i 1136).

Poseł Piotr Kowal (tekst niewygłoszony):

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, druki nr 1133 i 1136.

    W imieniu klubu parlamentarnego Lewicy chciałbym wyrazić nasze poparcie dla zaproponowanych przez rząd rozwiązań w zakresie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, które mają na celu uporządkowanie chaosu przestrzennego w polskich miastach i wsiach. Jest to krok we właściwym kierunku, aby zapewnić zrównoważony rozwój kraju przy jednoczesnym poszanowaniu interesu publicznego.

    Lewica od dawna opowiada się za wprowadzeniem planów ogólnych gmin jako nadrzędnego aktu planowania przestrzennego. Uważamy, że reforma zakładająca obligatoryjne uchwalanie planów ogólnych dla całego obszaru gminy w randze aktu prawa miejscowego jest dobrą i konieczną zmianą. To rozwiązanie pozwoli na skuteczniejsze i bardziej przejrzyste prowadzenie procesu inwestycyjnego, a także na ograniczenie niekontrolowanego rozlewania się zabudowy.

    Z zadowoleniem przyjmujemy także informację o przeznaczeniu środków z Krajowego Planu Odbudowy na ten cel. Łączny budżet w wysokości przeszło 871 mln zł, podzielony na wsparcie dla planów ogólnych, programów rewitalizacji oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jest ważnym krokiem w kierunku poprawy ładu przestrzennego w naszym kraju.

    Doceniamy również to, że przewidziano czas na składanie wniosków o refundację do 30 czerwca 2026 r., co umożliwia gminom odpowiednie przygotowanie się do tego procesu. Maksymalny poziom dofinansowania dla największych gmin, wynoszący nawet 1 689 664,19 zł, jest znaczącym wsparciem dla samorządów, które zmagają się z problemem braku planów miejscowych od wielu lat.

    Chcemy podkreślić, że jako klub parlamentarny Lewicy wspieramy to rozwiązanie i uważamy, że termin do 1 lipca 2026 r. jest odpowiedni. Wierzymy, że zaproponowane narzędzia, w tym rejestr urbanistyczny dostępny on-line, pozwolą na większą transparentność i dostępność informacji o procedurach administracyjnych związanych z planowaniem przestrzennym.

    Dodatkowo według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii do końca stycznia 2025 r. ok. 75% gmin zgłosiło zbiór danych przestrzennych dla planu ogólnego do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych, co oznacza, że przystąpiły one do sporządzania planu ogólnego. Jeszcze na początku roku było to zaledwie kilkadziesiąt gmin, a po 6 miesiącach 647 gmin wystąpiło o rejestrację zbiorów danych przestrzennych do sporządzania planów ogólnych.

    Reforma ma potencjał, by poprawić jakość życia mieszkańców, zwiększyć efektywność inwestycji oraz wprowadzić bardziej sprawiedliwy i racjonalny rozwój przestrzenny. Dziękuję za uwagę.


Przebieg posiedzenia