10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)

9. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych (druki nr 880 i 1134).

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Stanisław Bukowiec:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Chciałbym przekazać, że stanowisko rządu odnośnie do projektu ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych, druk nr 880, jest pozytywne. Dostrzegamy problemy, które zgłaszają samorządy, które są najbliżej mieszkańców, szczególnie te samorządy, które pełnią również funkcję gmin o statusie gmin turystycznych, uzdrowiskowych, które w okresie weekendów borykają się z problemem zatłoczonych centrów miast. Na pytania, które zostały skierowane przez państwa posłów do mnie jako przedstawiciela Ministerstwa Infrastruktury, będę chciał odpowiedzieć. Jeżeli nie odpowiem dzisiaj z mównicy, to oczywiście odpowiem pisemnie.

    Pan poseł Tumanowicz zgłosił problem, że to jest projekt, który uderza w kierowców. Nie, panie pośle. To jest projekt, który tak naprawdę powoduje, że kierowcy, którzy dzisiaj, np. w okresie weekendów, przyjadą do centrum, powiedzmy, Zakopanego, Sopotu, Krynicy, Muszyny, Piwnicznej, innych miast, tak naprawdę mogą pozostawić samochód w centrum bez żadnych konsekwencji, bez żadnych opłat, jednocześnie blokując to miejsce np. na cały dzień. Ten projekt daje możliwość, powtarzam: możliwość władzom samorządowym, radom gmin, aby unormować ten problem, który oni na co dzień widzą. Chodzi o rotację.

    Pan poseł Chmielewski i pani poseł Matysiak pytali o kwestie mandatów. Chodzi o nierówne, niewspółmierne kwoty, które są nakładane na danego kierowcę choćby jako grzywny za postój w miejscu nieuprawnionym. Dostrzegamy ten problem i będziemy to analizować wspólnie z innymi resortami, z którymi będziemy to konsultować. Oczywiście chcemy doprowadzić do tego, żeby osoby, które ewidentnie próbują w ten sposób omijać prawo, mogły się liczyć z odpowiednimi sankcjami.

    Pan poseł Dorywalski pytał o analizę i o komunikację publiczną. To nie jest tak, że popierając ten wniosek i ten projekt grupy posłów my jako resort infrastruktury nie realizujemy innych zadań związanych choćby z poprawą komunikacji zbiorowej. Proszę państwa, w ostatnich miesiącach, w ostatnim roku zainwestowaliśmy potężne środki w modernizację linii kolejowych. Zwiększyliśmy liczbę połączeń kolejowych do wielu miejscowości, które przez kilkanaście lat były odcięte od takich połączeń. Pociągi w tej chwili tam dojeżdżają, a kolejne linie są modernizowane.

    Inwestujemy również w zero- i niskoemisyjny transport autobusowy. Projekty, które są realizowane w ramach środków KPO na zakup tramwajów, na zakup autobusów, są skierowane do samorządów i cieszą się dużym zainteresowaniem. To jest nasza inicjatywa, aby wspierać rozwiązania komunikacji zbiorowej, bo widzimy, że to jest kierunek, który cieszy się dużym zainteresowaniem pasażerów. Powiem tylko tyle, że w ubiegłym roku zanotowaliśmy rekordową liczbę osób, które skorzystały z komunikacji kolejowej. Naprawdę ludzie chcą jeździć pociągami. Mieszkańcy naszych miast, gmin chcą tego typu rozwiązań i to realizujemy.

    Pani poseł Wojtyszek pytała o to, czy wpływy z parkingów będą kierowane na inwestycje związane z rozwiązaniami komunikacyjnymi. Zgodnie z przepisami wpływy do budżetu gminy mogą być realizowane tylko i wyłącznie zgodnie z tym, jakie decyzje rada gminy podejmie w ramach środków budżetowych. Nikt w to nie ingeruje. Jeżeli gminy będą widziały zasadność budowy parkingów na obrzeżach miast, hubów przesiadkowych, a tak już jest w wielu przypadkach, inwestują właśnie w to, o czym mówiłem przed chwilą, czyli w zakup autobusów miejskich, inwestują również w bezpłatne przejazdy komunikacji miejskiej, to jak najbardziej będziemy popierać tego typu działania. Myślę, że w samorządzie mamy na tyle mądrych, rozsądnych ludzi, radnych, wójtów, burmistrzów, że tego typu zadania będą z tych środków, które będą pobierać, realizowane.

    Pan poseł Woźniak mówił o nierównym traktowaniu samorządów. Panie pośle, w tej chwili jest nierówne traktowanie samorządów. Przecież mamy przypadki właśnie w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, że rady tych miast mogą wprowadzać tego typu rozwiązania i je wprowadzają. Natomiast właśnie gminy mniejsze, które ten problem dotyka, nie miały w tej chwili instrumentów prawnych, żeby takie rozwiązania wprowadzić. Jeszcze raz podkreślam: to jest przepis, który daje możliwość, ale nie nakłada obowiązku. Jeżeli ktoś będzie chciał, to będzie mógł to zrealizować.

    (Poseł Tadeusz Woźniak: Stara śpiewka.)

    Nie zgadzam się z tym, o czym pan mówi, tzn. że będzie to dotyczyło katolików. To jest w ogóle jakiś argument, który jest dla mnie zupełnie...

    (Poseł Tadeusz Woźniak: Wierni na wsiach mieszkają, a należą do parafii, które...)

    Ale to rada tej gminy będzie decydować, czy w ramach tych stref będzie wprowadzać tę strefę, czy nie będzie wprowadzać tej strefy. Rada gminy, czyli również mieszkańcy danej miejscowości, danej gminy, panie pośle.

    Pani poseł Dąbrowska-Banaszek mówiła o bezpłatnej komunikacji. Wspomniałem o tym. Uważam, że to dobry trend, który realizują poszczególne samorządy, w ten sposób odciążając również ruch samochodów, które pojawiają się na drogach. Komunikacja zbiorowa zawsze likwiduje problemy związane z korkami, z zatłoczeniem.

    Jak będą uwzględnione potrzeby osób niepełnosprawnych? To również jest w gestii samorządów. Samorządy mogą określić takie miejsca. Mają do tego prawo, żeby określić miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami.

    Pan poseł Sachajko pytał o centrum i o kryteria. To również jest w gestii samorządów. Mówimy o strefach, które są już realizowane w dużych miastach, nie otwieramy więc tutaj nowych drzwi. To są doświadczenia miast, które już to realizują. Inne gminy będą mogły się też ewentualnie wzorować na rozwiązaniach, które są w tych miastach zastosowane, również jeśli chodzi o mieszkańców centrów miast, bo przecież tak jest, że mieszkańcy centrów miast mają stosowne zezwolenia, zaświadczenia, które uprawniają do tego, żeby w takiej strefie przebywać. Te rozwiązania są już praktykowane.

    Pan poseł Weber wspomniał o Gdańsku, o tym, że to są tylko i wyłącznie wpływy. Panie pośle, chciałbym również powiedzieć o tym, że samorządy realizują wiele inwestycji komunikacyjnych. Wspomniany Gdańsk w tej chwili jest na etapie przygotowań do rozbudowy SKM. Jest na etapie przygotowań do zbudowania na południu Gdańska potężnego hubu przesiadkowego, gdzie kierowcy, którzy zmierzają do centrum Gdańska, będą mogli zostawić na parkingu swój samochód, przesiąść się do tramwaju, do kolejki miejskiej po to, żeby zlikwidować te negatywne skutki ruchu samochodowego w centrum.

    Mówił pan również o tym, że wprowadziliśmy opłatę na drodze ekspresowej S1. Proszę państwa, my nic nie wprowadzaliśmy. Na mocy umowy koncesyjnej do 2038 r. spółka, która wybudowała ten fragment autostrady, zgodnie z przepisami pobiera opłatę koncesyjną. To państwo tuż przed wyborami znieśli tę opłatę, ale żeby ją znieść, to trzeba tej firmie wyrównać straty. Z budżetu państwa wypłacono firmie koncesyjnej setki milionów złotych tytułem odszkodowania za utracone wpływy i za to zapłacili wszyscy Polacy, nie tylko ci, którzy korzystają z tego odcinka autostrady. Czy to jest sprawiedliwe? Osoby, które nigdy nie jechały tym odcinkiem autostrady, płaciły za to, że państwo zrobili taki prezent.

    Pan poseł Wicher mówił o uzdrowiskach. Wczoraj na posiedzeniu komisji przedstawiciele uzdrowisk, m.in. pan burmistrz Golba jako jeden z wnioskodawców tego projektu mówił o tym, że uzdrowiska mają problem z samochodami, które przyjeżdżają na weekendy i blokują centrum miasta. Głos samorządów gmin uzdrowiskowych jest bardzo wyraźny. Wójtowie, burmistrzowie z tych gmin domagali się, żeby wprowadzić te przepisy.

    Pan poseł Sikora zgłosił poprawkę w imieniu Lewicy. Poprawkę, która idzie, uważam, w dobrym kierunku, aby nie ograniczać gmin wiejskich. Gminy wiejskie, które mają charakter turystyczny, uzdrowiskowy, gminy, które są czy to w górach, czy nad morzem, również borykają się z tymi problemami. Popieramy ten wniosek. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia