10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
Oświadczenia.
Poseł Ireneusz Zyska:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Niedawno z mównicy sejmowej pytałem premiera Donalda Tuska, dlaczego na terenach powodziowych, m.in. na terenie ziemi kłodzkiej, nie chce wprowadzić vouchera turystycznego, o co apelowali samorządowcy z Barda Śląskiego i Złotego Stoku na wyjazdowym posiedzeniu sejmowej speckomisji w Kamieńcu Ząbkowickim. Voucher turystyczny miał być impulsem do odbudowy gmin zniszczonych przez powódź, do rozruszania ruchu turystycznego, ale także zachętą dla turystów, aby odwiedzili ten przepiękny, urokliwy region Polski. W odpowiedzi usłyszałem, że przedsiębiorcy z branży turystycznej otrzymali już wsparcie od rządu. Jednakże nie chodziło tylko o przedsiębiorców, ale także o gospodarstwa agroturystyczne i osoby wynajmujące miejsca noclegowe turystom w swoich domach. Niestety dotąd nie otrzymali od rządu żadnego wsparcia. Tymczasem (Dzwonek) 24 marca br. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło wprowadzenie bonu turystycznego na terenie województwa podlaskiego w celu rozruszania ruchu turystycznego w regionie dotkniętym kryzysem migracyjnym. Z jednej strony gratuluję mieszkańcom Podlasia, ale z drugiej należy zapytać, czy mieszkańcy dolnośląskich miejscowości dotkniętych przez powódź są gorsi.
Niestety to nie koniec złych wiadomości dla mieszkańców gmin zniszczonych przez powódź. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło dofinansowania dla trzech dużych uznanych festiwali międzynarodowych. Mowa o Międzynarodowym Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej, Festiwalu Literatury Górskiej oraz Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady organizowanych w Lądku-Zdroju. Festiwale od lat przyciągają turystów i budują markę kulturalną i ofertę regionu ziemi kłodzkiej. Żaden z tych trzech flagowych festiwali nie otrzymał wsparcia finansowego z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ta decyzja jest bolesna nie tylko dla organizatorów, ale także dla lokalnych przedsiębiorców i władz samorządowych. Tegoroczne wydarzenia miały zachęcić turystów do odwiedzenia regionu po powodzi. Za to znalazły się pieniądze dla niejakiego Jasia Kapeli, który z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał stypendium. Stypendium 60 tys. zł, jak sam artysta podkreślił w jednym z wywiadów, na pisanie piosenek do musicalu o historii zakazywania w Polsce aborcji.
Gratuluję panu premierowi Donaldowi Tuskowi i ministrom jego rządu wrażliwości w sprawie pomocy gminom zrujnowanym przez falę powodziową. Myślę, że mieszkańcy Lądka-Zdroju i innych zniszczonych przez powódź miejscowości ziemi kłodzkiej wam tego nie zapomną. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia