10. kadencja, 32. posiedzenie, 1. dzień (02-04-2025)
Oświadczenia.
Poseł Marek Gróbarczyk (tekst niewygłoszony):
Polityka przemysłowa rządu Donalda Tuska prowadzi do dramatycznych skutków dla polskiej gospodarki i krajowego sektora przemysłowego. Likwidacja PKP Cargotabor w Szczecinie i Gdyni oraz masowe zwolnienia w PKP Cargo, a także w spółkach Rafamet i Rafako, które Donald Tusk miał rzekomo ratować, to tylko niektóre przykłady destrukcyjnej polityki gospodarczej obecnego rządu.
Podczas gdy polscy pracownicy tracą miejsca pracy, a strategiczne gałęzie przemysłu są likwidowane, rząd Donalda Tuska arbitralnie przyznaje 750 mln zł spółce Dominiki Kulczyk. Co istotne, środki te pochodziły z Krajowego Planu Odbudowy i były blokowane przez Ursulę von der Leyen w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości, aby wymusić zmianę władzy na gabinet Donalda Tuska. Teraz okazuje się, że zamiast na rozwój polskiej gospodarki i ratowanie miejsc pracy środki te trafiają do prywatnych przedsiębiorców z kręgu biznesowego bliskiego obecnej władzy.
Na domiar złego, jak informuje gazeta ˝Rzeczpospolita˝, 31 marca 2024 r. formalnie wygasła podpisana we wrześniu 2023 r. umowa z Westinghouse i Bechtel o zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Umowa pomostowa, która miała zabezpieczyć kontynuację projektu między fazą projektowania a budową, nie została zawarta, co grozi poważnymi problemami energetycznymi dla Polski.
Polska gospodarka, przemysł i energetyka nie mogą być przedmiotem politycznych gierek. Oczekujemy natychmiastowych działań na rzecz ratowania kluczowych sektorów przemysłu i miejsc pracy oraz zapewnienia Polsce niezależności energetycznej. Rząd Donalda Tuska musi wziąć odpowiedzialność za skutki swoich decyzji i działać w interesie polskich obywateli, a nie w obronie niemieckich interesów.
Przebieg posiedzenia