10. kadencja, 32. posiedzenie, 2. dzień (03-04-2025)
10. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Poseł Waldemar Sługocki:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Także będę się trzymał tej tonacji, tych problemów, o których rozmawiamy dzisiaj. Chciałbym zapytać o granicę zachodnią. My, mieszkańcy granicy zachodniej, zwłaszcza miast bliźniaczych takich jak Frankfurt i Słubice, Görlitz i Zgorzelec...
(Poseł Jakub Rutnicki: Jak tam? Wszystko dobrze? Pieniążki poszły?)
(Poseł Jacek Bogucki: Proszę? Nie słyszę.)
(Poseł Jakub Rutnicki: Mówię, że pieniążki poszły...)
(Poseł Jacek Bogucki: Ja nic nie mam.)
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Przepraszam bardzo.
Panie pośle, proszę nie prowadzić dyskusji w ten sposób, ponieważ jesteśmy w innym punkcie.
(Poseł Jacek Bogucki: Przepraszam. Ale to koledze niech pan zwróci uwagę.)
Poseł Waldemar Sługocki:
Panie marszałku, czy mogę prosić o 30 sekund?
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Proszę. Tak.
Poseł Waldemar Sługocki:
Dziękuję uprzejmie.
Jeszcze raz powtórzę, ponieważ pewnie nie byłem słyszany. Panie pośle, bardzo proszę nie przeszkadzać już następnym razem.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam pytanie dotyczące granicy zachodniej państwa polskiego. Oczywiście cieszymy się z tych działań rządu, które uszczelniają granicę wschodnią, bo one w konsekwencji będą implikować mniej problemów na granicy zachodniej związanych z relokacją migrantów, chociażby z Republiki Federalnej Niemiec. Ale problem migrantów i kontroli na granicy zachodniej (Dzwonek) państwa polskiego w kontekście oczywiście funkcjonowania jednolitego rynku europejskiego, w kontekście funkcjonowania Polski w Schengen utrudnia życie mieszkańcom zwłaszcza miast bliźniaczych: Gubin i Guben, Frankfurt i Słubice, Zgorzelec i Görlitz, Zasieki i Forst. Te kontrole wprowadzone przez Niemców generują problemy w takim bieżącym funkcjonowaniu mieszkańców tychże miast, a jest to spowodowane olbrzymimi korkami na tych głównych szlakach komunikacyjnych: A4, A18, autostrada A2. Ludzie jadący tranzytem właśnie tymi szlakami komunikacyjnymi poszukują skrótów i chcą uniknąć gigantycznych korków, zatem wbijają się w ruch lokalny i w te miasta, co implikuje szereg problemów.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Bardzo dziękuję, panie pośle.
Poseł Waldemar Sługocki:
Konkluduję, panie marszałku.
W związku z tym mam pytanie, panie ministrze, czy można z partnerami z Republiki Federalnej Niemiec dojść do porozumienia i zorganizować ruch w taki sposób, aby nie generował on problemów dla mieszkańców zwłaszcza tychże miast bliźniaczych. Chodzi o to, czy Niemcy nie mogliby prowadzić tych kontroli granicznych chociażby nieco dalej, w głębi swego państwa. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia